Pripravte sa na extrémne počasie: Toto môže zasiahnuť 70 % populácie

V nasledujúcich dvoch desaťročiach sa musia ľudia pripraviť na extrémne výkyvy počasia.
Nová štúdia varuje, že v nasledujúcich 20 rokoch bude počasie čoraz extrémnejšie. Vedci z Centra pre medzinárodný výskum klímy CICERO v Nórsku tvrdia, že ak sa rýchlo neznížia emisie skleníkových plynov, takmer tri štvrtiny svetovej populácie zaznamenajú dramatické zmeny počasia.
Štúdia uverejnená v časopise Nature Geoscience ukazuje, že globálne otepľovanie môže v kombinácii s bežnými výkyvmi počasia vytvárať desaťročia trvajúce obdobia s rýchlymi zmenami zrážok a teplôt. Doposiaľ sa len veľmi málo štúdií zaoberalo vplyvom extrémneho počasia na rôzne krajiny. Výskumníci použili štyri rôzne klimatické simulácie, aby zistili, o koľko by sa mohli v nasledujúcich dvoch desaťročiach posunúť maximálne zrážky a teploty.
Podľa scenára, v ktorom dôjde len k malému zníženiu emisií skleníkových plynov, by v regiónoch ako Stredomorie, severozápadná a južná Amerika a východná Ázia mohlo dôjsť k trvalým zmenám počasia v priebehu dvoch alebo viacerých desaťročí. Najviac ohrozené sú krajiny s nízkymi príjmami, ktoré sú obzvlášť zraniteľné voči vplyvom extrémneho počasia.
Je už neskoro zastaviť extrémne zmeny počasia?
Foto: MantasVD/Shutterstock.com
Súčasné klimatické simulácie ukazujú, že približne 70 % svetovej populácie - 5,6 miliardy ľudí - by malo v scenári s vysokými emisiami očakávať zmeny v podobe extrémnych teplôt a zrážok.
Podľa štúdie aj pri výraznom úsilí o zmiernenie zmeny klímy v súlade s cieľmi Parížskej dohody bude ovplyvnených 20 % svetovej populácie, teda približne 1,5 miliardy ľudí. Najdramatickejšie zmeny sa v tomto scenári obmedzia na Arabský polostrov a južnú Áziu.
„Jediný spôsob, ako sa s tým vyrovnať, je pripraviť sa na situáciu s oveľa vyššou pravdepodobnosťou bezprecedentných extrémnych udalostí, a to už v najbližšom jednom až dvoch desaťročiach," uviedol v tlačovej správe Bjørn H. Samset z Centra pre medzinárodný výskum klímy CICERO.
Výskumníci varujú pred možnými smrteľnými následkami týchto vplyvov zmeny klímy, od úmrtnosti v dôsledku horúčav až po záplavy.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.

ISS zaznamenala míľnik, Zem obehla už 150.000 krát
Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) dosiahla v utorok významný míľnik, keď dokončila svoj 150-tisíci obeh okolo Zeme.