Biologické hodiny človeka môžu pomôcť liečiť rakovinu
Slovenskí vedci zistili, že gén regulujúci, okrem iného aj denné rytmy človeka, má pre pacienta ochranný účinok.
Vedci z Univerzity Komenského v Bratislave (UK) odhalili súvislosť medzi biologickými hodinami v ľudskom organizme a rakovinou hrubého čreva a konečníka.
Z výsledkov výskumu trvajúceho od roku 2004 vyplýva, že gén regulujúci okrem iného denné rytmy, teda biologické hodiny - má pre pacienta ochranný účinok. Tak ako viaceré gény tlmí nádorové bujnenie. Toto zistenie tímu fyziológov z UK je významné pre presné načasovanie terapie, informuje hovorkyňa UK Andrea Földváryová.
Nepekné druhé miesto
V rámci krajín OECD je Slovensko na druhom mieste v úmrtnosti na rakovinu hrubého čreva a konečníka. Tento typ rakoviny je u nás zároveň druhým najčastejším úmrtím spomedzi tých, ktoré spôsobí nejaký typ rakoviny.
Odhalenie prepojenia biologických hodín organizmu s rastom nádoru podčiarkuje využitie chronoterapie - liečby využívajúcej biologické hodiny - v lekárskej praxi.
„Znamená to, že v budúcnosti by liečba ochorenia, ktorým celosvetovo trpí viac ako 1,2 milióna ľudí, mohla byť presne načasovaná tak, aby bola čo najefektívnejšia s čo najmenšími vedľajšími účinkami,“ hovorí Michal Zeman z Univerzity Komenského, ktorý spoločne s Ivetou Herichovou vedie tím, ktorý sa chronoterapiou zaoberá.
Synchronizácia svetlom
Biologické hodiny regulujú denné rytmy. Sú to procesy, ktoré prebiehajú 24 hodín a sú synchronizované svetlom počas dňa. Je zaujímavé, že bunkový cyklus, ktorého zlyhanie je sprevádzané vznikom nádorového bujnenia, má tiež periódu približne 24 hodín, dodáva hovorkyňa UK.
Podľa Herichovej ďalším novým dôležitým zistením je, že aktivita génov sa mení podľa štádia ochorenia nielen v nádorovom tkanive, ale aj v priľahlom zdanlivo zdravom tkanive.
Tieto poznatky možno využiť na spresnenie dĺžky úseku, ktorý má byť pri operácii odobratý. „Zistenia našich fyziológov predstavujú veľmi dôležitý krok na ceste k cielenejšej liečbe tohto druhu rakoviny,“ hovorí rektor UK Karol Mičieta.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.
Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením
Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.