Zakladateľ WikiLeaks Assange prelomí mlčanie, v októbri vystúpi v Rade Európy
- 9:07 25.09.2024
- Sydney
Zakladateľ servera WikiLeaks Julian Assange, ktorého v júni prepustili z väznice v Británii, plánuje prelomiť svoje mlčanie. Podľa jeho organizácie v októbri osobne vystúpi na pôde Rady Európy v Štrasburgu. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.
Assange sa čiastočne priznal k špionáži v súvislosti so zverejnením tajných dokumentov týkajúcich sa najmä pôsobenia americkej armády v Afganistane a Iraku. Podľa vlastných slov sa však nazdával, že publikovaním týchto materiálov koná v medziach amerického ústavného práva na slobodu prejavu.
Po tomto priznaní americké úrady súhlasili s jeho prepustením z väzby v Británii, kde strávil päť rokov, čakajúc na svoje možné vydanie na stíhanie do Spojených štátov. Americký súd ho prepustil na slobodu vzhľadom na dobu, ktorú strávil vo väzení.
Momentálne sa nachádza v Austrálii, odkiaľ sa 1. októbra presunie do Štrasburgu, kde „podá svedectvo“ pred výborom pre právne záležitosti a ľudské práva Parlamentného zhromaždenia Rady Európy. Zhromaždenie bude nasledujúci deň prerokovávať správu o jeho prípade.
„Julian Assange sa po prepustení z väzenia stále zotavuje. Na tomto zasadnutí sa zúčastní osobne vzhľadom na výnimočnú povahu pozvania,“ uviedla vo vyhlásení spoločnosť WikiLeaks.
Assange je svojimi priaznivcami považovaný za bojovníka za slobodu prejavu a investigatívnu žurnalistiku, ktorý bol neprávom uväznený. Naopak, jeho kritici tvrdia, že svojím rozhodnutím zverejniť tajné dokumenty ohrozil životy ľudí po celom svete aj bezpečnosť Spojených štátov.
Od júnového prepustenia z väzenia Assange zatiaľ verejne neprehovoril o svojich 14 rokoch strávených snažiac sa vyhnúť medzinárodnému zatykaču. Sedem rokov sa zdržiaval ekvádorskom veľvyslanectve, kde sa pokúšal získať azyl, aby sa vyhol vydaniu do Švédska a USA. Americké obvinenia boli založené na zverejnení tajných vojenských dokumentov, zatiaľ čo Švédsko sa zaoberalo podozreniami zo sexuálnych útokov.
Odborníci upozorňujú na možné dopady rozhodnutia Mety zrušiť overovanie faktov
Spoločnosť Meta, ktorá vlastní Facebook aj Instagram, v utorok oznámila, že na svojich platformách končí s overovaním faktov nezávislou treťou stranou.
Blinken považuje diskusiu o Trumpových výrokoch o Grónsku za stratu času
Blinken odmietol slová Donalda Trumpa, ktorý nevylúčil použitie vojenského alebo ekonomického nátlaku na získanie Grónska alebo Panamského prieplavu pod správu USA.
Blinken: Prímerie v Pásme Gazy je na dosah, no nie pred nástupom Trumpa
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v stredu povedal, že prímerie v Pásme Gazy je "veľmi blízko".
Scholz reaguje na Trumpove výroky: Hranice sú nedotknuteľné
Nemecký kancelár odmietol slová Donalda Trumpa, ktorý nevylúčil použitie vojenského alebo ekonomického nátlaku na získanie Grónska alebo Panamského prieplavu pod správu USA.
Dánsko: Grónsko sa môže stať nezávislým štátom, ale nie súčasťou USA
Grónsko sa môže stať nezávislým štátom, ak si to jeho obyvatelia budú želať, ale nestane sa štátom americkej Únie.