Na hradoch a pamiatkach dnes vyvesia čierne vlajky
Správcovia hradov, zámkov či kaštieľov na Slovensku vyvesia na pamiatkach čiernu vlajku, prípadne symbolicky zhasnú osvetlenie.
Urobia tak na protest proti ochromeniu dotačného systému Ministerstva kultúry (MK) SR Obnovme si svoj dom, za ktoré vinia súčasné vedenie rezortu. Protestnú akciu v pondelok v blízkosti sídla rezortu oznámili zástupcovia neziskových organizácií, ktoré sa venujú obnove pamiatok.
Martin Varga a Ratibor Mazúr, zastupujúci združenie Zachráňme hrady, zdôraznili, že svoju obavu o osud pamiatok v dôsledku situácie v dotačnom programe vyjadrujú za všetkých, ktorí sa venujú renovácii historických objektov. „Vyvesujeme čierne vlajky a veríme, že sa niečo podarí zmeniť,“ uviedol Mazúr s poukázaním na to, že súčasný stav anuluje snahy o tohtoročnú plánovanú obnovu. „V niektorých podprogramoch dotačnej schémy ešte nie sú vyhodnotené žiadosti. V tých, v ktorých boli dotácie odporučené, ešte ministerstvo nepristúpilo ku kontrahovaniu a odosielaniu prostriedkov,“ vysvetlil.
Varga skonštatoval, že aj keď peniaze prídu, bude ich prakticky nemožné využiť na plánované účely. „Vzhľadom na nastupujúce jesenné počasie, v ktorom nemožno vykonávať niektoré plánované stavebné práce, bude ťažké vydokladovať oprávnené využitie prostriedkov,“ poznamenal.
Iniciátori protestu vyhlásili, že nejde o prejav politickej angažovanosti, poukázali pritom na to, že program Obnovme si svoj dom úspešne funguje už 20 rokov, počas ktorých sa vlády menili. Za problémové však považujú kroky súčasného vedenia ministerstva - nevysvetlenú personálnu obmenu hodnotiacich komisií, ktoré začali posudzovať žiadosti s veľkým časovým sklzom, oneskorenie samotného schvaľovania a rovnako i obchádzanie odborného stanoviska komisií pri rozhodnutí o dotáciách, ktoré prinútilo viacerých hodnotiteľov odstúpiť.
O budúcnosť dotačného programu sa obávajú aj zástupcovia organizácií, ktoré sa profesionálne venujú starostlivosti o pamiatky, ich obnove či propagácii kultúrneho dedičstva. Poukazujú pritom na to, že ani v závere septembra nemajú informácie o tom, v akej podobe a či vôbec bude program pokračovať v najbližších rokoch. „Spolu s kolegami sa domnievame, že pamiatky na Slovensku sú vážne ohrozené,“ uviedol bývalý prezident národného komitétu medzinárodnej organizácie pre historické pamiatky a sídla ICOMOS Pavel Gregor.
Iniciátori a podporovatelia protestu tiež veria, že čierne vlajky na pamiatkach budú impulzom pre ministerstvo kultúry zmeniť súčasný paradox. „Hoci je ministerstvo kultúry akoby matkou všetkých pamiatok na Slovensku, prostredníctvom fungujúceho programu Ľudia a hrady je v súčasnosti väčším podporovateľom obnovy pamiatok Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR,“ skonštatovali.
Muža na ulici bodli do krku, na mieste zasahovali záchranári
K mužovi vyslali záchranárov.
Slovenský horolezec neprežil pád vo Veľkej Studenej doline
Slovenský horolezec v piatok popoludní neprežil pád vo Veľkej Studenej doline vo Vysokých Tatrách.
Pre viaceré okresy po celý víkend platí výstraha
Výstraha prvého stupňa platí predbežne do pondelka.
Migaľ: Bol by som rád, keby viac členov Hlasu videlo situáciu podobne ako ja
Štvorica poslancov z klubu Hlas-SD nevystupuje ako Hlas rozumu, tvrdí Samueľ Migaľ.
Šutaj Eštok navrhol previesť kybernetickú ochranu kritickej infraštruktúry na ministerstvo vnútra
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok navrhol prevod zodpovednosti za kybernetickú ochranu kritickej infraštruktúry zo súkromných spoločností alebo iných štátnych inštitúcií na Ministerstvo vnútra SR.