Krajský súd Bratislava sa zaoberá návrhom na obnovu konania v kauze vraždy Cervanovej
Na Krajskom súde (KS) v Bratislave pokračuje v pondelok verejné zasadnutie vo veci návrhu právoplatne odsúdených z kauzy vraždy Ľudmily Cervanovej na obnovu konania. Čítajú sa listinné dôkazy z archívu bezpečnostných zložiek v českej obci Kanice pri Brne.
„Ide o spis, ktorý bol od roku 1990 úmyselne zamlčiavaný pred súdmi. Polícia ho nevydala napriek tomu, že ním disponovala,“ priblížil médiám advokát Allan Böhm s tým, že agentúrny spis vypracoval v rokoch 1978 až 1981 Eduard Pálka. Podľa Böhma má obsah spisu dokazovať, že kauza bola vo vzťahu k odsúdeným vykonštruovaná.
Na verejnom zasadnutí oboznámili, že jeden z navrhovateľov obnovy konania, Juraj Lachman, v auguste 2024 zomrel. Naďalej však jeho návrh zastupuje advokát Allan Böhm.
Cervanová bola zavraždená v lete 1976. Obvinení boli Milan Andrášik, Miloš Kocúr, Stanislav Dúbravický, František Čerman, Pavol Beďač, Juraj Lachman a Roman Brázda. V septembri 1982 dostali nepodmienečné tresty odňatia slobody v trvaní od štyroch do 24 rokov. V roku 1990 však bol na základe sťažnosti federálneho generálneho prokurátora rozsudok najvyšším súdom zrušený.
Právoplatne rozhodli súdy potom až v roku 2006. Obžalovaní dostali tresty od troch do 15 rokov väzenia. Pre zdravotné problémy bol Roman Brázda vylúčený na samostatné konanie. V roku 2009 odmietol Najvyšší súd SR dovolanie šiestich odsúdených. So sťažnosťami potom neuspeli na Ústavnom súde SR a ani na Európskom súde pre ľudské práva.
Podľa súdov bola Cervanová 9. júla 1976 pred internátom v bratislavskej Mlynskej doline násilne vtiahnutá do auta a odvezená do jedného z domov, kde bola násilím držaná. Odsúdení ju nútili piť alkohol, vyzliekli ju a postupne na nej proti jej vôli vykonali pohlavný styk. Následne sa rozhodli Cervanovú usmrtiť, lebo im hrozila, že ich skutok oznámi. Zviazanú ju v kufri auta previezli do Kráľovej pri Senci k termálnemu jazierku. Tam sa 14. júla 1976 našlo jej telo.
Muža na ulici bodli do krku, na mieste zasahovali záchranári
K mužovi vyslali záchranárov.
Slovenský horolezec neprežil pád vo Veľkej Studenej doline
Slovenský horolezec v piatok popoludní neprežil pád vo Veľkej Studenej doline vo Vysokých Tatrách.
Pre viaceré okresy po celý víkend platí výstraha
Výstraha prvého stupňa platí predbežne do pondelka.
Migaľ: Bol by som rád, keby viac členov Hlasu videlo situáciu podobne ako ja
Štvorica poslancov z klubu Hlas-SD nevystupuje ako Hlas rozumu, tvrdí Samueľ Migaľ.
Šutaj Eštok navrhol previesť kybernetickú ochranu kritickej infraštruktúry na ministerstvo vnútra
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok navrhol prevod zodpovednosti za kybernetickú ochranu kritickej infraštruktúry zo súkromných spoločností alebo iných štátnych inštitúcií na Ministerstvo vnútra SR.