Obavy z ďalšej pandémie: V blízkosti letiska sa šíri nebezpečný vírus

Vírusu podľahlo už osem nakazených, krajina prijala preventívne opatrenia.
Vo svete rastú obavy z ďalšej pandémie. Len päť rokov po celosvetovom rozšírení vírusu COVID-19 totiž v Afrike zaznamenali nárast počtu obetí marburského vírusu.
Vírus marburg je podobný Ebole, pričom zabíja až 90 percent nakazených. Jeho inváziu potvrdili v piatok 27. septembra v Rwande, odvtedy ho identifikovali najmenej u 26 ľudí a podľahlo mu 8 pacientov. Informuje o tom denník The Sun, ktorý sa odvoláva na tvrdenie tamojšieho ministra zdravotníctva.
Do karantény umiestnili 300 ľudí
Vírus spôsobuje nezastaviteľné krvácanie z rôznych častí tela vrátane očí. K prvotnému prejaveniu príznakov dochádza v priebehu troch dní až troch týždňov. Ide pritom o prvý výskyt marburgu v krajine východnej Afriky.
V Rwande aktuálne pristupujú k preventívnym opatreniam, do karantény muselo ísť 300 ľudí, ktorí prišli do kontaktu s nakazenými.
„Marburg je vzácne ochorenie,“ uviedol minister zdravotníctva Rwandy Sabin Nsanzimana. „Posilňujeme trasovanie kontaktov a testovanie, aby sme predišli ďalšiemu šíreniu,“ dodal s tým, že zdroj nákazy zatiaľ nie je známy.
Najčastejšími prenášačmi vírusu marburg sú kalone; Foto: jekjob/Shutterstock.com
V krajine narastá obava z rozšírenia marburgu do sveta, keďže prvé prípady sa už vyskytli aj v blízkosti medzinárodného letiska. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) kvôli tomu vyslala odborníkov na postihnuté územie, ktorých cieľom bude eliminovať šírenie vírusu. Verejnosti sa zatiaľ odporúča vyhnúť sa blízkemu kontaktu s neznámymi ľuďmi.
V krajine prijali aj ďalšie opatrenia: do platnosti vstúpil zákaz návštev v nemocniciach a obmedzené pohrebné služby, hliadky monitorujú hranice a niektoré úrady vyzvali zamestnancov, aby pracovali z domu.
Marburg sa v súčasnosti už nachádza na zozname WHO „patogénov s najvyššou prioritou“, čo z neho robí potenciálneho špúšťača ďalšej pandémie.
Vírus v sebe najčastejšie nosia netopiere kalone, z ktorých sa potom prenáša na ľudí priamym kontaktom s telesnými tekutinami. Medzi jeho príznaky patrí horúčka, bolesť hlavy, bolesť svalov, hnačka a vracanie. V najzávažnejších prípadoch dochádza k úmrtiu po strate veľkého množstva krvi. Na vírus neexistujú lieky, aktuálne však prebieha výskum na vývoj vakcín.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.

ISS zaznamenala míľnik, Zem obehla už 150.000 krát
Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) dosiahla v utorok významný míľnik, keď dokončila svoj 150-tisíci obeh okolo Zeme.