Ako zlepšiť úrodu hrušiek: 3 tipy pre väčšie a šťavnatejšie hrušky
- 7:27 02.10.2024
- Bratislava

Vďaka týmto tipom sa môžete tešiť zo šťavnatých hrušiek aj krásnych kvetov.
Po celoročnej starostlivosti o ovocné stromy sa mnohí záhradkári nevedia dočkať jesene, kedy bude možné pozbierať plody. Môže však byť frustrujúce, ak úroda nie je až taká bohatá. Zo všetkých ovocných stromov, ktoré môžete pestovať na záhrade, patria hrušky k tým, ktoré rodia úrodu pomalšie. Nesprávne podmienky na pestovanie tento proces ešte viac spomalia.
Skôr ako začnete skúmať, čo je potrebné zmeniť v prostredí, v ktorom vaša hruška rastie, je potrebné poznamenať, že hrušky neplodia, ak sú príliš mladé. V priemere začnú hrušky plodiť až po troch rokoch, ale môže to byť aj sedem rokov. Tiež sa môže stať, že jeden rok budete mať dobrú úrodu a ďalší omnoho menšiu.
Existujú však triky, ktoré môžete urobiť, aby ste vyriešili problém so slabou úrodou. Ak je vaša hruška dostatočne zrelá, ale neprináša žiadne ovocie, možno budete musieť urobiť jednu z nasledujúcich činností.
1. Zabezpečte hruške dostatok slnečného svetla
Foto: Stephan Roeger/Shutterstock.com
Hrušky potrebujú aspoň päť až šesť hodín priameho slnečného svetla. Hoci existuje viac ako 3 000 odrôd hrušiek vrátane ázijských, hrušky sú vo všeobecnosti mrazuvzdorné. Je však dobré ich chrániť pred akýmkoľvek silným vetrom a mali by byť umiestnené na teplom mieste. Ideálnym miestom môže byť záhradná stena orientovaná na juh. Ak nemôžete hruške poskytnúť slnečné miesto na dvore, zvážte pestovanie hrušky v kvetináči a umiestnite ju do svetlej zimnej záhrady alebo skleníka pod svetlo.
2. Doprajte hruške prísun draslíka
Slabá úroda je často znakom nedostatku živín, pretože ovocné stromy a kríky potrebujú dostatok draslíka. Jedným z jednoduchých riešení je hnojenie ovocných stromov hnojivom s vysokým obsahom draslíka. Dbajte len na dodržiavanie pokynov výrobcu a vyhnite sa chybám pri hnojení. Hnojivo by sa malo aplikovať koncom zimy, tesne pred tým, ako sa strom preberie z vegetačného pokoja, aby mali korene dostatok živín, ktoré môžu absorbovať z pôdy. Môžete vyskúšať k stromu nasypať aj trochu dreveného popola. Draslík a ďalšie živiny v popole pomôžu podporiť tvorbu plodov.
3. Hrušku dobre zavlažujte
Foto: VH-studio/Shutterstock.com
Ak ste hrušku nechali v horúcich mesiacoch vyschnúť, úrodu už nezožnete. Tieto stromy, rovnako ako mnohé iné ovocné stromy, potrebujú veľa vody pre peknú úrodu. Nedostatok vody, rovnako ako živín v pôde, spôsobí rast drobných vysušených plodov. Hoci existuje veľa ovocných stromov odolných voči suchu, hrušky sa s dlhšími obdobiami sucha nevyrovnajú. Je nevyhnutné rastliny pravidelne zalievať, najmä keď sa vonku oteplí. Prílišné zavlažovanie ovocných stromov však môže mať za následok hnilobu koreňov. Uistite sa, že hruška rastie v bohatej, úrodnej a dobre odvodnenej pôde.

Vladimír Jukl, jeden z „generálov tajnej cirkvi“, sa narodil pred 100 rokmi
Pre svoju vieru strávil v komunistickom väzení viac ako 13 rokov. Vladimír Jukl spolu so Silvestrom Krčmérym vybudoval na Slovensku tajnú, či podzemnú cirkev.

Príliš zvláštna náhoda v nemocnici: Šiestim zamestnancom bol diagnostikovaný nádor na mozgu
Šesť sestier v jednej nemocnici dostalo rovnakú diagnózu.

Pápež spravil prvý krok k vyhláseniu architekta Gaudího za svätého
Katolícka cirkev vyslala španielskeho architekta Antoniho Gaudího, autora barcelonskej baziliky Sagrada Família, prezývaného "boží architekt", na cestu k svätosti, oznámil Vatikán.

Dva meteorické roje naraz: Tešiť sa môžeme už v apríli
Meteorické roje bude možné pozorovať ďalekohľadom aj voľným okom.

Na Slovensku sprístupnia ďalšiu štôlňu, boli sme sa pozrieť vnútri
Štôlňam v Banskej Štiavnici či na Gemeri bude konkurovať Horný Spiš.