ÚS odmietol sťažnosti Roberta Fica a Roberta Kaliňáka na postup sudcu v kauze Súmrak
Ústavný súd (ÚS) SR odmietol ústavné sťažnosti súčasného premiéra Roberta Fica a ministra obrany Roberta Kaliňáka (obaja Smer-SD) v kauze Súmrak, ktoré sa týkali postupu sudcu pre prípravné konanie.
Sťažovatelia namietali, že sudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v auguste 2022 sám nerozhodol o ich podanom opravnom prostriedku a predložil ho na vybavenie prokurátorovi vtedajšieho Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Vyplýva to z odôvodnenia rozhodnutia senátu ÚS z 19. septembra.
Fico a Kaliňák podali sťažnosť na ÚS v októbri 2022, keď boli obvinení zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. V priebehu trestného konania namietali nedostatočné poskytnutie informácií o obvinení a porušenie svojho práva na prístup k spisovému materiálu. Argumentovali pritom smernicou Európskej únie o práve na informácie v trestnom konaní.
Pred ÚS namietali Fico a Kaliňák porušenie svojho práva na účinný prostriedok nápravy, práva na spravodlivý proces, práva na obhajobu a práva na oboznámenie sa s povahou a dôvodom obvinenia. Dožadovali sa príkazu pre sudcu pre prípravné konanie, aby sám o ich opravných prostriedkoch konal a rozhodol. Požadovali aj priznanie náhrady nemajetkovej ujmy vo výške po 5000 eur.
O odmietnutí ústavnej sťažnosti z dôvodu zjavnej neopodstatnenosti rozhodol senát ÚS zložený z predsedu Roberta Šorla a sudcov Petra Straku a Martina Vernarského. Ako súd skonštatoval vo zverejnenom odôvodnení, „namietaný postup a rozhodnutie sudcu pre prípravné konanie, ktorým postúpil podania sťažovateľov dozorovému prokurátorovi na vybavenie, je súladný s účelom smernice a obsahom práva podľa čl. 47 charty, čo vylučuje porušenie práva sťažovateľov na spravodlivý proces a na účinný opravný prostriedok pred súdom“.
Sudca Straka pripojil odlišné stanovisko k výroku a odôvodneniu uznesenia. „Podľa môjho názoru mala byť vec prijatá na ďalšie konanie a Ústavný súd sa mal obrátiť na Súdny dvor Európskej únie s prejudiciálnou otázkou,“ uviedol. Otázne je podľa neho, či slovenská právna úprava obsiahnutá v Trestnom poriadku je v súlade s právom podozrivej alebo obvinenej osoby na poskytnutie informácií o obvinení v zmysle smernice EÚ a s právom na účinný prostriedok nápravy súdom podľa Charty základných práv EÚ.
Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) v kauze Súmrak obvinil vtedajšieho opozičného poslanca Fica, Kaliňáka a ďalšie dve osoby v apríli 2022. Generálna prokuratúra SR napokon v novembri toho roku zrušila obvinenia pre zistené porušenia ustanovení Trestného poriadku a zákona.
Matúš Šutaj Eštok: Opozícia škodí Slovensku hystériou a nenávisťou
Vládna koalícia chce stavať mosty na všetky štyri svetové strany.
Informačný systém katastra zasiahol kybernetický útok zo zahraničia
Informačný systém Úradu geodézie, kartografie a katastra SR, ktorý využívajú katastrálne odbory okresných úradov, bol zasiahnutý rozsiahlym kybernetickým útokom zo zahraničia.
Šutaj Eštok nevidí potrebu meniť hodnoty v memorande o zahraničnej politike
Koaličná strana Hlas-SD nevidí potrebu meniť základné hodnoty memoranda o zahraničnej politike, ktoré podpísali traja najvyšší ústavní predstavitelia SR.
Kataster nefunguje: Výbor žiada vysvetlenie od riaditeľov NBÚ a ÚGKK
Členovia parlamentného výboru na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) sa majú zaoberať situáciou na katastri nehnuteľností.
ÚBOK vyšetruje neoprávnený zásah do systému katastra nehnuteľností
Úrad boja proti organizovanej kriminalite sa ihneď začal zaoberať podozrením z neoprávneného zásahu do počítačového systému katastra nehnuteľností.