V Zaježovej je náučný chodník s tradičnými kamennými studničkami
V Zaježovej vo Zvolenskom okrese v pondelok pre verejnosť sprístupnili náučný chodník s tradičnými kamennými studničkami.
V minulosti z nich ľudia pili, postupne sa však na ne zabudlo a v súčasnosti ich obnovili. TASR o tom informovala Zaježovčanka Zuzana Šajbanová, ktorá sa o ne spolu s miestnymi dobrovoľníkmi dlhodobo stará.
Dodala, že chodník prepája sedem miest s vodou. Vyznačený je zelenými vlnovkami a trasu zvládnu aj rodiny s deťmi i cyklisti. K niektorým sa dá dostať aj autom.
Dobrovoľníčka Ivana Bartová povedala, že na projekt získali grant 3000 eur od nadácie a ním pokryli náklady na prácu. Pomáhali aj domáci obyvatelia a na brigády chodili aj s deťmi. „V súčasnosti sú (studničky) vyčistené, majú strechy a nepadá už do nich lístie,“ zhrnula s tým, že sa postarali aj o lepší prístup k vode. Poukladali kamene a na jednom mieste z kmeňa vyrobili prírodné drevené schody. Súčasťou sú malé informačné tabule, ktoré osadili na každej zo siedmich zastávok.
Ako ďalej uviedla, každá studnička má svoju zodpovednú osobu, ktorá sa o ňu pravidelne stará. „Čistí ju, zveľaďuje, pretože v okolí rastie burina. Keby sme to nerobili, studnička opäť zarastie,“ vysvetlila. V okolí môžu ľudia vidieť aj rôzne živočíchy, ako napríklad salamandru škvrnitú.
Iniciatíva na obnovu studničiek vznikla v Zaježovej v roku 2019. Odvtedy sa na prácach zúčastnilo vyše 60 miestnych dobrovoľníkov. V minulosti boli studne hlavným zdrojom pitnej vody. Mnohé z nich mali mená ako Paľúškovka, Pod kopčokom i Dúškovka. Obyvatelia sa o ne starali a boli spoločné. „Vodu si mohol nabrať každý, kto potreboval, nielen majitelia pozemkov, na ktorých sa nachádzali. Ľudia chodievali po vodu niekedy už o štvrtej ráno, aby sa im ušla,“ priblížila.
V druhej polovici 20. storočia si na lazoch začali ľudia budovať modernejšie domy a spolu s nimi aj súkromné alebo spoločné rezervoáre, aby si vodu pritiahli do domov. Tým niektoré studničky začali strácať svoju dôležitosť a postupne sa na ne úplne zabudlo, kamene sa zrútili a ich okolie zarástlo kríkmi.
KDH žiada ministra Šaška o vysvetlenie situácie s výpoveďami lekárov
Opozičné KDH vyzýva ministra zdravotníctva na zaujatie stanoviska k situácii s výpoveďami lekárov a o ubezpečenie verejnosti, že zdravotná starostlivosť bude od 1. januára 2025 zachovaná.
Ministerstvo zdravotníctva verí v kompromis, situácia s lekármi vo výpovedi sa stále rieši
Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR verí, že dôjde k vzájomnému kompromisu a zmieru v zdravotníctve.
LOZ varuje: Od Nového roka hrozí nenastúpenie vyše 3300 lekárov
Od Nového roka (1. januára) hrozí, že vyše 3300 lekárov vo výpovedi nenastúpi do práce. Potvrdil to podpredseda Lekárskeho odborového združenia Miroslav Mendel.
Hlas-SD víta podporu SNS pre predsedu parlamentu: Stabilizácia koalície je prioritou
Koaličná strana Hlas-SD víta stanovisko SNS, v ktorom deklaruje, že podporí do funkcie predsedu parlamentu kandidáta Hlasu.
Fico pod tlakom opozície: Kritika za otvorený list EÚ o plyne
Otvorený list premiéra SR Roberta Fica ohľadne zastavenia tranzitu plynu cez Ukrajinu, ktorý adresoval najvyšším predstaviteľom EÚ, kritizovalo v pondelok viacero opozičných strán.