4 nenápadné zariadenia, ktoré vás tajne odpočúvajú
- 7:01 07.11.2024
- Londýn

Niektoré bežne používané domáce spotrebiče tajne odosielajú informácie o vás tretím stranám. Od týchto by ste to možno nečakali.
Niektoré z obľúbených domácich spotrebičov vás tajne odpočúvajú a dokonca odosielajú informácie o vás tretím stranám vrátane krajín ako Čína. K takémuto záveru dospel výskum technologicky zameraného magazínu Which?, ktorý porovnával zariadenia na základe transparentnosti, informovanosti spotrebiteľa, ochrany údajov, minimalizácii údajov, stopovacích prvkov a mazania údajov. O výskume informoval denník Daily Mail.
„Náš výskum dokazuje, že výrobcovia smart technológií a firmy, s ktorými spolupracujú, zbierajú informácie o spotrebiteľoch, a to bez akýchkoľvek následkov, často len málo transparentne alebo celkom netransparentne.“
Teplovzdušné fritézy
Foto: aileenchik/Shutterstock.com
Fritézy od spoločností Aigostar, Xiaomi a Cosori podľa Which? Poznajú presnú polohu používateľa a žiadajú si od neho povolenie na nahrávanie zvuku prostredníctvom mobilu.
Aplikácia Xiaomi pripojená k teplovzdušnej fritéze prepája informácie s Facebookom, podnikateľským rozhraním TikToku a čínskym technologickým gigantom Tencent. Aigostar zas požaduje informácie o pohlaví používateľa a jeho dátum narodenia.
Smart hodinky
Foto: Cast Of Thousands/Shutterstock.com
V kategórii smart hodiniek Which? testoval 3 najpredávanejšie typy na Amazone: Huawei Ultimate, Kuzil a WeurGhy.
Huawei od zákazníka požaduje napríklad prístup k presnej polohe, možnosť nahrávania zvuku, prístup k uloženým súborom alebo prístup k zoznamu ďalších inštalovaných aplikácií. Spoločnosť v reakcii uviedla, že tieto nároky sú pri používaní hodiniek oprávnené.
Hodinky Kuzil a WeurGhy podľa Which? fungujú na podobnom princípe, pričom od používateľa vyžadujú všeobecné povolenie na svoj chod. Pri jeho zamietnutí hodinky fungujú ako bežné hodinky bez dodatočných funkcií. Ani jedny hodinky však podľa Which? neobsahujú trackery, resp. prvky na sledovanie polohy.
Smart televízory
Foto: Alejo Bernal/Shutterstock.com
Výrobky od spoločností Hisense, Samsung a LG sú podľa Which? zradné najmä v ponuke menu, ktorá je zasýtená reklamami. Mnohé okrem toho pri inštalácii vyžadujú informácie o polohe používateľa.
Televízia od Samsungu EU43CU7100KXXU pri používaní požaduje prístup k ďalším aplikáciám, pričom spolu s výrobkom 43UR78006LK od LG prepája informácie o používateľoch s Facebookom a Google.
Smart reproduktory
Foto: Pressmaster/Shutterstock.com
Which? testoval prenosné reproduktory od Bose, Echo Pop od Amazonu a Google Nest Mini. Z týchto troch si najmenej povolení pri prevádzke vyžadoval reproduktor Bose, no zároveň mal inštalovaný najvyšší počet trackerov.
Reproduktor Bose okrem toho nedostatočne informuje používateľov o spôsobe využívania informácií. Naproti tomu Amazon Echo poskytuje viacero možností, ako sa zdieľaniu informácií vyhnúť.

Pápež spravil prvý krok k vyhláseniu architekta Gaudího za svätého
Katolícka cirkev vyslala španielskeho architekta Antoniho Gaudího, autora barcelonskej baziliky Sagrada Família, prezývaného "boží architekt", na cestu k svätosti, oznámil Vatikán.

Dva meteorické roje naraz: Tešiť sa môžeme už v apríli
Meteorické roje bude možné pozorovať ďalekohľadom aj voľným okom.

Na Slovensku sprístupnia ďalšiu štôlňu, boli sme sa pozrieť vnútri
Štôlňam v Banskej Štiavnici či na Gemeri bude konkurovať Horný Spiš.

Varovanie z polárneho kruhu: Hrozí ďalšia pandémia?
Pandorinu skrinku na severnom póle by čoskoro mohlo otvoriť globálne otepľovanie.

V európskej krajine už roky fungujú vlaky zadarmo. Čo na to obyvatelia?
Jednoduchšie cestovanie a menšie znečistenie životného prostredia. Aj to sú plusy, ktorými sa obhajuje vláda pri svojom rozhodnutí.