Po nástupe Trumpa európske banky čakajú zhoršenie pozície oproti bankám v USA
- 17:19 08.11.2024
- Londýn

Európske banky zápasia s dôsledkami slabého rastu ekonomiky od globálnej finančnej krízy v rokoch 2008-2009.
Európske banky sa dlhodobo snažia zmierniť príjmové rozdiely medzi nimi a americkou konkurenciou. Po víťazstve republikánskeho kandidáta Donalda Trumpa v amerických prezidentských voľbách sa ich pozícia podľa všetkého opäť zhorší, keďže trhy predpokladajú, že s druhou Trumpovou vládou príde aj ďalšia éra finančnej deregulácie. Informovala o tom agentúra Reuters.
Európske banky zápasia s dôsledkami slabého rastu ekonomiky od globálnej finančnej krízy v rokoch 2008-2009. Naopak, ich americkí konkurenti zaznamenali rast hodnoty a ukrojili si ďalšiu časť z celkového trhu, najmä v oblasti investičného bankovníctva.
Niektoré z európskych bánk začali svoju pozíciu tento rok zlepšovať a navyše, očakávalo sa, že USA príjmu niektoré časti dohody známej ako Bazilej III, na základe ktorých by americké inštitúcie museli držať viac kapitálu. Americké banky by tak voči európskej konkurencii potom neboli v takej veľkej výhode.
Víťazstvo Trumpa v prezidentských voľbách však situáciu mení, čo sa odrazilo na vývoji akcií veľkých amerických bánk krátko po tom, ako bolo známe, že budúcim prezidentom USA bude Donald Trump. Akcie investičných bánk JPMorgan, Goldman Sachs a Morgan Stanley vzrástli, zatiaľ čo paneurópsky index STOXX Europe 600 klesol za ostatný týždeň o 1 %.
Podľa analytikov sú očakávania jasné. Predpokladaná deregulácia v USA ostro kontrastuje s európskym prísnym dohľadom, povedal David Materazzi z Galileo FX. „Ak americké banky získajú očakávanú podporu novej vlády, budú môcť výrazne zvýšiť objem úverov a optimalizovať kapitál spôsobom, akým je to pre európske banky momentálne nemožné,“ dodal Materazzi.
Zdroj z európskeho bankového sektora však pre agentúru Reuters uviedol, že na prípadnú vlnu deregulácií v USA budú európske banky reagovať tlakom na Brusel. Budú požadovať zmiernenie pravidiel, ktoré ich už teraz stavajú voči americkej konkurencii do nevýhodnej pozície.

Odborníčka:Vylúčenie elektroniky z ciel USA ukazuje na sektorový protekcionizmus
Biely dom vylúčil z okruhu najvyšších ciel elektroniku, na ktorú sa zatiaľ nebudú vzťahovať clá vo výške 145 % pri importe z Číny.

Ak chcete dobre predať auto, vyberajte tieto farby
Na predaj ojazdeného auta vplýva aj jeho farba.

Väčšina kytíc v kvetinárstvach a supermarketoch v EÚ je plná pesticídov
Holanďania sú na celom svete známi pestovaním tulipánov. Patria medzi lídrov v medzinárodnom kvetinárskom sektore, ktorý je čoraz viac pod dohľadom ochranárov pre nadmerné používanie pesticídov na poliach.

Blíži sa veľká zmena, ktorá ohrozí polovicu počítačov na Slovensku
50 % počítačov sa môže stať bezpečnostným rizikom.