Peskov: Európski lídri sa naďalej pokúšajú o strategickú porážku Ruska
- 11:34 11.11.2024
- Moskva

Kremeľ v pondelok obvinil európskych lídrov, že sa naďalej snažia o "strategickú porážku" Ruska. Na tlačovej konferencii to uviedol hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov. TASR informuje podľa agentúry Reuters a denníka The Daily Telegraph.
Peskov reagoval na medializované informácie, že Británia umožní Ukrajine používať raketové systémy dlhého doletu Storm Shadow proti cieľom hlboko na území Ruska.
Londýn chce o tejto veci rokovať aj s odchádzajúcim prezidentom USA Joeom Bidenom a presvedčiť ho, aby Ukrajincom takéto útoky umožnil. Podľa informácií britského denníka The Telegraph panuje v britskej vláde veľká nádej, že americký prezident povolenie vydá.
Ukrajina o povolenie používať rakety dlhého doletu aj proti cieľom hlboko na ruskom území žiada už niekoľko mesiacov. Americký prezident ho neposkytol z obáv pred odvetnými útokmi Ruska na západné vojenské základne, ako aj zo strachu pred zintenzívnením ruských sabotážnych aktivít v Európe.

Trump tvrdí, že Putin chce mier na Ukrajine
Americký prezident Donald Trump v utorok uviedol, že si myslí, že jeho ruský náprotivok Vladimir Putin si želá mier na Ukrajine.

Trump telefonoval s Carneym, zablahoželal mu k volebnému víťazstvu
Americký prezident Donald Trump v utorok zablahoželal kanadskému premiérovi Markovi Carneymu k víťazstvu jeho Liberálnej strany v predčasných parlamentných voľbách, oznámila kancelária kanadského premiéra.

Pakistan tvrdí, že má dôveryhodné dôkazy o hroziacom indickom vojenskom útoku
Pakistanský minister informácií Attaulláh Tarar vyhlásil, že Islamabad má „dôveryhodné spravodajské informácie“ o tom, že India plánuje vojenský útok v súvislosti s nedávnym útokom v spornom regióne Kašmír.

Rubio vyzval Moskvu a Kyjev na konkrétne návrhy na prímerie na Ukrajine
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio v utorok vyhlásil, že je načase, aby Moskva a Kyjev predložili konkrétne návrhy na ukončenie vojny na Ukrajine.

Amazon vraj nebude pri tovare ukazovať, o koľko Trumpove clá zdvihli cenu
Americká technologická spoločnosť Amazon v utorok poprela správu, že sa chystá zverejňovať, o koľko sa ceny jej tovaru zvýšili v dôsledku colnej politiky prezidenta Donalda Trumpa.