Vedci a hygienici zachytili na Slovensku dva nové vírusy
Vírusy identifikovali v komároch dva typy vírusov, nachádzajú sa vo viacerých častiach Slovenska.
Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied, v. v. i., (BMC SAV) spolu s pracovníkmi 36 regionálnych úradov verejného zdravotníctva SR v rámci prvého celoslovenského monitoringu zachytili západonílsky vírus (West Nile Virus) a vírus Usutu v komároch vo viacerých okresoch Slovenska. Vďaka tomu sa podarilo správne diagnostikovať pacientov infikovaných týmito vírusmi a začalo sa testovanie darovanej krvi. TASR o tom informovala hovorkyňa SAV Monika Tináková.
Vírus Usutu identifikovali vedci a odborní pracovníci regionálnych úradov verejného zdravotníctva v komároch v okresoch Košice, Dunajská Streda, Levice, Svidník, Prievidza, Nové Zámky, Veľký Krtíš, Senica a Humenné a vírus západonílskej horúčky v okresoch Nové Zámky a Košice.
„Najviac pozitívnych komárov sme v prípade oboch spomínaných vírusov zachytili v auguste a v septembri, preto treba rátať s prípadmi ochorenia najmä v tomto období. Väčšina infekcií je však bezpríznaková a vážnejšie formy sa vyskytujú len u malého percenta infikovaných,“ vysvetlila Viktória Čabanová z Virologického ústavu BMC SAV, ktorá projekt vedie. Vyšší počet prípadov infekcií západonílskym vírusom na Slovensku podľa BMC SAV automaticky neznamená, že rastie počet nakazených v populácii.
Hlavná hygienička SR Tatiana Červeňová podotkla, že ochorenie spôsobené vírusom Usutu diagnostikovali u ľudí na Slovensku po prvý raz v histórii.
Oba vírusy sa prenášajú transfúziou, a keďže príjemcovia krvi majú oslabenú imunitu, najmä infekcia závažnejším západonílskym vírusom má u nich podľa BMC SAV často horší priebeh ako u bežnej populácie. V septembri začala Národná transfúzna služba SR práve na základe údajov z monitoringu testovať krv darcov na prítomnosť západonílskeho vírusu v okrese Nové Zámky.
„Testovanie sme následne rozšírili na celý Nitriansky, Trnavský a Bratislavský kraj, hneď ako sme dostali informácie o prvom lokálnom prenose západonílskeho vírusu z komára na človeka v Nitrianskom kraji a v okrese Dunajská Streda. Vďaka monitoringu máme čas na zaobstaranie testov a vieme sa lepšie pripraviť na prenos vírusu z komára na človeka,“ uviedla medicínska riaditeľka Národnej transfúznej služby SR Jana Rosochová.
Monitoring sa uskutočnil od 1. júla do 31. októbra 2024 v 36 okresoch Slovenska. Projekt bude pokračovať aj budúci rok v tom istom období. Táto metóda sa môže v budúcnosti použiť aj na sledovanie iných vírusov, komármi prenášaných parazitov, ako aj na monitoring prítomnosti inváznych druhov komárov.
Premiér nesúhlasí s rozhodnutím Joea Bidena o použití amerických rakiet
Robert Fico nesúhlasí s rozhodnutím amerického prezidenta Joea Bidena povoliť použitie amerických rakiet dlhého doletu na ciele na území Ruskej federácie.
Liptáková: Odmietam obvinenia z pochybení a ohrozovania existencie Bibiany
Bývalá riaditeľka Medzinárodného domu umenia pre deti Bibiana Zuzana Liptáková odmieta obvinenia zo závažných pochybení, ktoré mala spôsobiť svojím riadením inštitúcie.
Aevis žiada prezidenta, aby vetoval novelu zákona o ochrane prírody
Ochranárska organizácia Aevis požiadala prezidenta Petra Pellegriniho, aby vetoval novelu zákona o ochrane prírody a krajiny.
Podľa ministerstva kultúry došlo v Bibiane k závažným pochybeniam
Podľa ministerky Šimkovičovej sú výsledky auditu šokujúce.
U policajta, ktorý bral úplatky, našli takmer 55.000 eur
Policajtovi, ktorý mal v policajnej budove prebrať úplatok vo výške 5000 eur, našli počas domovej prehliadky a prehliadky iných priestorov hotovosť vo výške takmer 55.000 eur.