Ako sa vyhnúť plesniam v domácnosti: Najnižšia teplota, ktorú treba udržiavať
- 21:38 19.11.2024
- Londýn

Zdravá domácnosť bez plesní si musí udržiavať konštantnú teplotu. Pod tento bod by nemala klesnúť.
Pleseň sa v domácnostiach často tvorí najmä v prechodnom období medzi jeseňou a zimou, keď dochádza k náhlym výkyvom teplôt ako vonku, tak aj dnu, s čím súvisí aj vyššia vlhkosť, ktorá zabezpečuje ideálne podmienky pre takýto vývoj.
Ako pre britský magazín The Sun pripomína zakladateľ spoločnosti dodávajúcej stavebné materiály Tradefix Direct Paul Kershaw, najlepším spôsobom, ako obmedziť vplyv plesne na naše zdravie, je celkom zamedziť jej vzniku.
„Pleseň v domácnosti predstavuje závažné zdravotné riziko a môže výrazne znížiť kvalitu životného prostredia. Jej skoré zachytenie je nevyhnutné pre ochranu pred potenciálnymi zdravotnými problémami a poškodením majetku.“
Ako približuje The Sun, k tvorbe plesne dochádza, keď sa v priestoroch so slabou ventiláciou hromadí vlhkosť. Najčastejšie ide o kúpeľňu a kuchyňu alebo miestnosti s poškodenými alebo zle utesnenými oknami.
K tvorbe plesne dochádza aj pri vyššej teplote a vyššej vlhkosti, a to najmä na stenách, ktoré oddeľujú interiér od exteriéru.
„Základom prevencie pred plesňou je dobré vetranie. Aj počas zimy je nevyhnutné pravidelne vetrať domácnosť. Zaistite optimálnu funkciu ventilátorov a vetračiek a utesnite okná a dvere, aby dnu neprenikala vlhkosť.“
K tvorbe plesne dochádza, keď sa v priestoroch so slabou ventiláciou hromadí vlhkosť; Foto: Peeradontax/Shutterstock.com
Pri príprave na príchod chladnejších mesiacov je tiež potrebné skontrolovať tesnosť potrubia a strechy. Dôležitá je aj správna teplota v domácnosti.
„Udržiavanie konzistentnej vnútornej teploty nad 15 stupňov Celzia pomáha zabrániť rastu plesní.“
Pozor na tieto znaky
V raných štádiách má pleseň podobu malých bezfarebných fľakov na stenách, ktoré sa časom zväčšujú a zafarbujú dozelena, dočierna alebo dobiela.
Pleseň môže mať rôzne sfarbenie vrátane čierneho, bieleho alebo zeleného; Foto: HandmadePictures/Shutterstock.com
Pleseň by sa podľa Kershawa nemala odstraňovať pomocou čistej vody, no majitelia domácností môžu použiť vodu s mydlom.
Pri miernom poškodení možno použiť aj biely ocot, ktorý treba aplikovať na pleseň a potom opláchnuť čistou vodou.
Pri závažnejšom alebo rozsiahlejšom poškodení je potrebné siahnuť po prípravkoch určených špecificky na odstraňovanie plesne.

Čaj do mikrovlnky nepatrí. Čo hrozí po jeho zohriatí?
Čaj v mikrovlnke nezohrievajte ani vtedy, keď vám po čase vychladne. Londýnsky profesor vysvetľuje, prečo to nie je dobrý nápad.

Ivan Romančík oslavuje 75: Legendárny hlas a tvár slovenského herectva
Počas svojej kariéry vytvoril slovenský herec Ivan Romančík desiatky zaujímavých kreácií v divadle, vo filmoch, inscenáciách či seriáloch.

Perfektné raňajky, ktoré podporujú chudnutie: Tento recept s vajíčkami si zamilujete
Toto raňajkové jedlo si ľahko prichystáte večer a ráno ho môžete zjesť.

Ak si toto vypnete na mobile, môžete výrazne omladnúť
Používanie smartfónu môže mať za následok rýchle starnutie. Týmto spôsobom to však môžete zvrátiť.

Viete, čo sú v skutočnosti bledé bodky na jahodách? Ich pôvod vás prekvapí
Tento fakt o obľúbenom ovocí mnohých prekvapil.