Kim Čong-un obvinil Spojené štáty z provokácií
- DNES - 7:28
- Pchjongjang
Severokórejský vodca Kim Čong-un obvinil Spojené štáty zo zvyšovania napätia a provokácií.
Dodal, že Kórejský polostrov nebol ešte nikdy vystavený takému riziku jadrovej vojny ako v súčasnosti. Predchádzajúce skúsenosti s rokovaniami s USA podľa neho len zdôraznili ich agresívnu a nepriateľskú politiku voči KĽDR. Uviedla to v piatok severokórejská agentúra KCNA, informuje TASR podľa agentúr Reuters a Jonhap.
„V rokovaniach so Spojenými štátmi sme už zašli tak ďaleko, ako sme len mohli, ale to, o čom sme sa presvedčili na základe výsledkov, nie je ochota veľmoci koexistovať, ale jej dôkladná mocenská pozícia a agresívna a nepriateľská politika voči nám, ktorá sa nikdy nemôže zmeniť,“ povedal Kim vo štvrtok vo svojom príhovore na vojenskej prehliadke v Pchjongjangu.
Počas prvej administratívy novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa sa s ním severokórejský vodca stretol trikrát, a to v Singapure, Hanoji a na kórejskej hranici, pripomína Reuters. Nikdy však nedosiahli žiadny konkrétny výsledok. Dôvodom boli rozdiely medzi výzvami USA, aby sa Severná Kórea vzdala svojich jadrových zbraní, a požiadavkami Kima na zmiernenie sankcií.
Trump dlhodobo vyzdvihuje svoje väzby so severokórejským vodcom. Minulý mesiac vyhlásil, že USA a KĽDR by viedli jadrovú vojnu, v ktorej by zahynuli milióny ľudí, ale on ju vďaka ich vzťahu zastavil.
Kim vo štvrtok vyzval na rozvoj a modernizáciu zbraní na „ultramoderné“. Prisľúbil, že bude pokračovať v rozvoji obranných kapacít s cieľom posilniť strategickú pozíciu KĽDR.
Spojené štáty podľa neho posilňujú vojenské spojenectvá a rozmiestňujú strategické zbrane zamerané na KĽDR. „(Severná Kórea) si vo svetle tejto skutočnosti každý deň a každú hodinu uvedomuje, že dosiahnutie najsilnejších vojenských kapacít je jediným spôsobom, ako udržať mier a zabezpečiť pevnú záruku bezpečnosti a rozvoja,“ povedal Kim.
Severnú Kóreu v súčasnosti kritizujú viaceré krajiny. Dôvodom je jej prehlbujúca vojenská spolupráca s Ruskom. KĽDR poslala viac ako 10.000 vojakov do Ruska na pomoc v jeho vojenskom ťažení na Ukrajine.
Severokórejský vodca minulý týždeň vyzval armádu, aby zlepšila svoje schopnosti viesť vojnu. USA a ich spojencov obvinil z rozdúchavania napätia do „najhoršej fázy v histórii“.
Kremeľ: Washington určite pochopil odpálenie rakety Orešnik a Putinovu výstrahu
Podľa Kremľa "niet pochýb" o tom, že Washington pochopil varovanie zo strany ruského prezidenta Vladimira Putina, ktoré vyslovil po tom, čo Rusko zasiahlo Ukrajinu novou hypersonickou raketou stredného doletu.
Babiš navrhol rokovať o psychickom stave Fialu, ministri na protest odišli
Piatková schôdza českých poslancov mala dramatický začiatok.
Orbán: Maďarsko pokračuje v politike "triezveho hlasu"
Maďarsko v otázke vojny na Ukrajine pokračuje v politike "triezveho hlasu", vyhlásil v piatok v pravidelnom rozhovore pre verejnoprávny rozhlas Kossuth Rádió predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.
Čína po vydaní zatykača na Netanjahua vyzvala ICC na zachovanie objektivity
Čína v piatok vyzvala Medzinárodný trestný súd, aby zachoval objektivitu a nestrannosť po tom, čo súd so sídlom v Haagu vydal zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.
Orbán by Netanjahua pozval do Maďarska a zatykač ICC by nebral do úvahy
Podľa maďarského premiéra vydaný zatykač "nie je správny".