Táto vyrážka na perách dvojnásobne zvyšuje riziko demencie

Vedci sa zamerali na doteraz neprebádanú príčinu nástupu demencie.
Opary sú nepríjemné, dlho sa liečia a ťažko maskujú. Podľa vedcov však môžu byť aj varovným signálom demencie. Vedci zo Švédska našli spojitosť medzi vírusom herpes simplex vírus-1 (HSV-1), ktorý spôsobuje opary, a zvýšeným rizikom demencie. Svoje zistenia publikovali v časopise Journal of Alzheimer's Disease.
Skúmaním viac ako 1 000 starších ľudí počas 15 rokov vedci zistili, že u ľudí, ktorí boli infikovaní vírusom HSV-1, je dvakrát vyššia pravdepodobnosť vzniku demencie ako u tých, ktorí infikovaní neboli. Vedci si nie sú istí, ako sú tieto ochorenia prepojené, ale môže to byť preto, že sa herpes v nervovom systéme skrýva po celý život.
Kedykoľvek môže dôjsť k zápalu v nervovom systéme, dôjde k tlaku na jemné tkanivo nervového systému a v mozgu vzniká poškodenie. Teoreticky by to časom mohlo viesť k niektorým zmenám spojeným s demenciou, ako je strata pamäti, rozpad mozgového tkaniva a zmätenosť.
Toto je ďalšia zo série štúdií skúmajúcich súvislosť medzi bežnými vírusmi a rizikom demencie v neskoršom veku. Nedávno vedci spojili aj vírus varicella-zoster, ktorý stojí za ovčími kiahňami a pásovým oparom, so zmenami v mozgu. Napriek tomu odborníci tvrdia, že dôkazy sú zmiešané a iné štúdie nezistili žiadnu súvislosť medzi vírusom a zhoršením kognitívnych funkcií.
HSV-1 je podobný, ale nie rovnaký ako vírus, ktorý spôsobuje pohlavne prenosný herpes, ktorý sa nazýva HSV-2. Vírus sa šíri najmä intímnym kontaktom medzi osobami, ako je bozkávanie alebo orálny sex, hoci v niektorých zriedkavých prípadoch sa môže šíriť aj slinami. Môže sa tiež šíriť z matky na dieťa v maternici a u detí môže spôsobiť závažné vedľajšie účinky.
Medzi prvé príznaky patrí horúčka, opuchnuté lymfatické uzliny, bolesť hrdla a vredy vo vnútri úst a na ďasnách. Po počiatočnom vzplanutí môžu príznaky úplne vymiznúť a potom sa pravidelne začnú objavovať vredy v okolí úst. Lekári môžu na opar predpísať antivirotiká alebo masť na zmiernenie nepríjemných pocitov alebo poučiť pacientov, aby užívali voľnopredajné lieky proti bolesti, ako je ibuprofén, na zvládnutie zápalu.
V štúdii z roku 2024, ktorú uskutočnili výskumníci z Južnej Kórey a ktorá využívala údaje z národného zdravotného poistenia zahŕňajúce viac ako 750 000 ľudí, sa zistilo, že u ľudí, ktorí mali HSV a vírus varicella zoster (VSV), bola vyššia pravdepodobnosť vzniku demencie.
Nie všetky štúdie skúmajúce tieto dva faktory však našli súvislosť. V prehľadovej štúdii z roku 2019 z viacerých univerzít v Spojenom kráľovstve sa zistilo, že súvislosť medzi demenciou a HSV-1 nie je jednoznačná.

Pozor na žuvačky: Toto do seba dostanete pri každom požutí
Každý gram žuvačky uvoľní do vašich úst nežiadúce látky.

Skrytá príčina nadúvania a bolesti brucha: Táto diagnóza je u žien často prehliadaná
Lekár upozorňuje, že nadúvanie môže byť príznakom ochorenia, ktoré sa často ignoruje.

Rakovina vaječníkov sa prejaví aj pri jedle. Na tieto príznaky si dávajte pozor
Lekár prezradil príznak rakoviny vaječníkov, na ktorý by ste si mali dávať pozor pri jedle.

Smartfóny deťom pomáhajú, tvrdia výskumníci. Má to však jednu podmienku
Prieskum naznačuje, že smart zariadenia môžu skutočne pomôcť mladým ľuďom, no jedna vec im veľmi škodí.

Skrytá nástraha infúzií: Vedci varujú pred nepoznaným rizikom
Infúzie môžu priamo do krvi pacientov uvoľňovať neželané látky, hlási nová štúdia.