Viac ako štvrtina detí sa priznala k šikanovaniu spolužiakov
Štátna školská inšpekcia zisťovala bezpečnosť prostredia na školách, výsledky ukazujú, že vyše štyridsať percent žiakov bolo svedkami šikany.
Viac ako štvrtina žiakov sa priznala k tomu, že sa zúčastnili na ubližovaní spolužiakovi. Zistila to Štátna školská inšpekcia, ktorá v minulom školskom roku v 86 školách zisťovala bezpečnosť prostredia.
Podľa zistení Štátnej školskej inšpekcie sa v škole necítilo bezpečne 14 percent detí. Na otázku, či sa v škole cítia deti bezpečne, odpovedalo áno viac ako 70 percent chlapcov a o niečo menej dievčat.
Vyše 40 percent bolo svedkom šikany
Osobnú negatívnu skúsenosť so šikanovaním priznala štvrtina chlapcov a 20 percent dievčat. Svedkom šikanovania niekoho iného bolo 43 percent žiakov. Zo spolužiakov má niekedy strach približne 12 percent chlapcov a viac ako 15 percent dievčat.
So šikanovaním sa deti najčastejšie stretávali počas prestávok, ale aj mimo školy. Školáci sa pri oznámení agresívneho správania obracali najmä na rodičov, priateľov a spolužiakov, v menšej miere na triednych učiteľov. Výchovného poradcu a koordinátora prevencie vyhľadali zriedkavejšie. "Nepriaznivo vyznieva skutočnosť, že mnohí respondenti o probléme nepovedali nikomu," konštatuje správa školskej inšpekcie.
Najčastejšie sa deti stretli pri šikanovaní s ponižovaním - urážkami, vysmievaním sa a zastrašovaním. Nasleduje telesné napadnutie a poškodzovanie vecí. Podľa dievčat prevládali rôzne spôsoby ponižovania, podľa chlapcov zas fyzické útoky.
Deti by uvítali rozhovor s odborníkmi
Štátna školská inšpekcia kontrolovala v minulom školskom roku bezpečnosť v 86 školách. Informácie získavala z rozhovorov, dotazníkov i dokumentov školy. Pri prevencii pred agresívnym správaním uprednostnili žiaci dôveru k rodičom, za dôležitú považujú aj otvorenosť vo vzťahu k učiteľom.
Z iných možností zdôraznili kontrolu tried dozor konajúcimi učiteľmi cez prestávky, posilnenie odvahy svedkov oznámiť zodpovednej osobe negatívne správanie svojich spolužiakov či nainštalovanie kamerového systému. Deti by uvítali viac rozhovorov so psychológmi, kolektívne sedenia so vzájomnou komunikáciou a výmenou názorov, viac výchovných podujatí, veľkú váhu priradili správnej výchove v rodinách.
Zverejnili nahrávky z poľovníckej chaty: Príbuzné policajtov ich zverejnili ako „vianočný darček“
Kompletné nahrávky z poľovníckej chaty v Čifároch sa v predvianočnom čase opäť dostali na verejnosť.
Polícia v pohotovosti: Bankomat v Bešeňovej zničila explózia
Polícia vyšetruje prípad stredajšej rannej explózie bankomatu v obci Bešeňová v okrese Ružomberok.
Nepodceňte silu zvyku: Psychologička radí, ako prekonať ‘čertíka’ v hlave
Ak ľudia bilancujú starý rok a vidia ho negatívne, mali by zmeniť uhol pohľadu a pozrieť sa na veci napríklad spôsobom, čo všetko sa za ten rok naučili, aj z nepríjemných zážitkov.
Narodenie Pána: Jeden z najväčších sviatkov kresťanstva
Slávnosť Narodenia Pána, ktorá je popri Veľkej noci a Turícach najväčším cirkevným sviatkom, slávi v stredu väčšina kresťanov na Slovensku i vo svete.
Peter Pellegrini: Ďakujem tým, ktorí prinášajú Vianoce tým najzraniteľnejším
So želaním šťastných a pokojných vianočných sviatkov zavítal na Štedrý deň do banskobystrického Centra pre deti a rodiny prezident SR Peter Pellegrini.