Odborníci varujú: Tieto obľúbené aplikácie neustále sledujú vašu polohu a čítajú vaše SMS
- VČERA - 20:04
- Svet
Odborníci na kyberbezpečnosť odhalili 62 populárnych aplikácií, ktoré dokážu sledovať vašu presnú polohu.
Výskumníci zo spoločnosti Cybernews analyzovali 71 najobľúbenejších nákupných aplikácií v obchode Google Play vrátane aplikácií spoločností Lidl, Ikea, DM, Amazon, eBay, či Samsung. Zistili, že 62 z nich žiada o povolenie sledovať polohu používateľov s presnosťou na tri metre.
Cybernews vo svojom blogovom príspevku varuje, že mnohé aplikácie vyžadujú od používateľov povolenia, ktoré jej umožňujú prístup k obmedzenému množstvu údajov alebo jej umožňujú vykonávať činnosti, ktoré by mohli ohroziť ich súkromie.
Paulina Okunyte, výskumníčka spoločnosti Cybernews, uviedla: „Pohodlie získania najlepších ponúk jedným kliknutím môže byť na úkor vášho súkromia.“ Keď si do svojho zariadenia nainštalujete nákupnú aplikáciu, budete vyzvaní, aby ste jej udelili rôzne „povolenia“.
Tieto povolenia môžu aplikáciám poskytnúť prístup k rôznym funkciám vášho telefónu, ako je napríklad fotoaparát, mikrofón, súkromné správy, konverzácie, fotografie a ďalšie.
„Niektoré z týchto povolení sú nevyhnutné na fungovanie aplikácie, niektoré však môžu predstavovať riziko pre vaše súkromné údaje,“ uviedla pani Okunyte.
Tím odborníkov skúmal, či 71 najpopulárnejších nákupných aplikácií v obchode Google Play požaduje niektoré zo 40 „nebezpečných povolení“, ktoré môžu ohroziť súkromie používateľa.
Tata Neu, nákupná a platobná aplikácia vyvinutá indickou skupinou Tata Group, vyžaduje od svojich používateľov 19 nebezpečných povolení - viac ako ktorákoľvek iná.
Spoločnosť Taobao, ktorú vlastní čínsky gigant Alibaba, požaduje 18 nebezpečných povolení, zatiaľ čo Lazada, ďalšia nákupná platforma patriaca pod tú istú skupinu, požaduje 17 povolení.
Po udelení povolenia majú Tata Neu, Taobao a Lazada prístup k polohe, fotoaparátu a mikrofónu, môžu čítať kontakty v zariadení a pristupovať ku kalendáru a uloženým súborom.
Tata Neu môže čítať aj SMS správy používateľov a „stav telefónu“, ktorý zahŕňa informácie ako telefónne číslo, stav siete, sieťový operátor, údaje o SIM karte a informácie o poskytovateľovi internetu. Na štvrtom mieste je spoločnosť Amazon, ktorá požaduje 16 oprávnení vrátane prístupu k polohe používateľa a fotoaparátu, stavu telefónu a externému úložisku.
66 aplikácií, vrátane spoločností Lidl, Aliexpress, Samsung, Nike a Ikea, žiada používateľov o povolenie posielať oznámenia. Škodlivé aplikácie môžu túto funkciu zneužiť na odosielanie neželaných reklám, phishingových odkazov alebo dezinformácií.
Výskumníci tiež zistili, že prevažná väčšina žiada o sledovanie presnej polohy používateľov a prístup k fotoaparátu zariadenia. 54 aplikácií žiada o čítanie z pamäte zariadenia a zápis do nej, čo znamená, že načítava existujúce informácie a ukladá nové informácie do zariadenia.
Cybernews, ktorý zverejnil všetky zistenia v príspevku na svojom blogu, uvádza, že ľudia by mali vždy dôkladne preštudovať žiadosti o povolenie. Ak aplikácia požaduje príliš veľa povolení, najmä ak sa zdajú byť zbytočné, je potrebné sa jej úplne vyhnúť.
„Nezabudnite, že povolenia môžete vždy udeliť neskôr, ak potrebujete konkrétnu funkciu. Väčšina používateľov má tendenciu udeliť všetky povolenia automaticky, ale je bezpečnejšie začať s automatickým zamietnutím a upravovať ich za pochodu,“ uvádza Cybernews.
Zoznam aplikácií a počet povolení, ktoré požadujú
Taobao (18)
Lazada (17)
Shopee PH (16)
Amazon Shopping (16)
Flipcart (16)
Aliexpress (16)
Snapdeal (14)
Make-In-China (14)
Shopee Lite (14)
Akulaku (14)
Tokopedia (13)
FirstCry India (13)
Alfagift (13)
Turkcell (12)
Hepsiburada (12)
DHgate (12)
Savana (12)
Samsung Shop (11)
Shop Back (11)
CityMall (11)
Jio Mart (11)
AJIO (11)
SHEIN (11)
LimeRoad (10)
Purplle (10)
Sam's Club Mexico (10)
Trendyol (10)
Lenskart (10)
Costco Wholesale (10)
Bigbasket (10)
Shop_All (10)
Tata CLiQ (9)
Nike (9)
Noon Shopping (9)
Hacoo (9)
Zara (9)
Tira (8)
Wallmart (8)
OLX (8)
Max Fashion India (8)
Leroy Merlin (8)
Ebay Online Shopping (8)
Spin Premia (8)
CIDER (7)
Joom (7)
Kleinanzeigen (7)
Pazarama (7)
GIVA (7)
Wayfair (7)
Back Market (7)
N11 (6)
Lessy (6)
Cureskin (5)
Kueski (5)
Lidl (5)
MamaEarth (5)
DMart (4)
Maxizoo (4)
Mein dm (4)
Sinsay (4)
IKEA (3)
Barber varuje pred takýmto zostrihom: Množia sa prípady infekcií
Barber žiada vládu o lepšiu reguláciu kaderníctiev po tom, ako sa zvyšuje počet nakazených hubovým ochorením.
Muž sa vyhol vojenskej službe vďaka prejedaniu, takýto verdikt vyslovil súd
Muž zámerne pribral, aby nemusel narukovať. Jeho prípadom sa zaoberal súd.
Pozor na takýto kryt na mobil! Experti dvíhajú varovný prst
Kryt na mobil, ktorý používajú mnohé celebrity, podľa odborníkov predstavuje bezpečnostné riziko.
Toto sa stane s prsnými implantátmi, keď človek zomrie
Patológ prezradil, čo deje s telom po smrti.