Dĺžka vašich prstov dokáže prezradiť váš vzťah k alkoholu

Podľa vedcov sa tieto znaky dajú určiť už od vývoja plodu v maternici.
V štúdii, ktorá spája anatómiu a správanie, vedci odhalili neočakávané spojenie medzi našimi prstami a pitím alkoholu. Výskum uverejnený v časopise American Journal of Human Biology naznačuje, že pomer dĺžky ukazováka a prstenníka môže predpovedať, či budete náchylní k pitiu alkoholu.
Štúdia sa zamerala na vzťah medzi dĺžkou vášho ukazováka a prstenníka. Tento pomer formuje množstvo testosterónu a estrogénu, ktorému ste vystavení v maternici. Vo všeobecnosti platí, že ľudia, ktorí boli pred narodením vystavení vyššiemu množstvu testosterónu, majú prstenník dlhší v porovnaní s ukazovákom. Ľudia vystavení väčšiemu množstvu estrogénu majú dlhší ukazovák oproti prstenníku.
Mimoriadne zaujímavé je, ako toto prenatálne vystavenie hormónom môže ovplyvniť správanie v neskoršom veku, konkrétne konzumáciu alkoholu. Výskumný tím vedený vedcami z Univerzity vo Swansea a Lekárskej univerzity v Lodži v Poľsku zistil, že ľudia s vyššou prenatálnou expozíciou testosterónu častejšie konzumovali alkohol a vykazovali vyššie riziko problémového správania pri pití.
Štúdia skúmala 258 vysokoškolských študentov (169 žien a 89 mužov) s priemerným vekom 22 rokov. Výskumníci starostlivo merali dĺžku prstov účastníkov a hodnotili ich návyky pri konzumácii alkoholu pomocou štandardizovaného dotazníka vyvinutého Svetovou zdravotníckou organizáciou.
Výsledky odhalili, že muži aj ženy s vyšším prenatálnym vystavením testosterónu uvádzali vyššiu spotrebu alkoholu a dosiahli vyššie skóre v teste, ktorý meria rizikové správanie pri pití. Tento vzťah bol obzvlášť silný u mužov.
„Je známe, že pacienti závislí od alkoholu majú veľmi dlhé prstenníky v porovnaní s ukazovákmi, čo naznačuje vysokú hladinu testosterónu v porovnaní s expozíciou estrogénu pred narodením. Podľa očakávania boli tieto súvislosti silnejšie u mužov ako u žien,“ uvádza vo vyhlásení spoluautor štúdie John Manning.
Zaujímavé je, že tento vzťah bol silnejší pri meraniach z pravej ruky v porovnaní s ľavou. To je v súlade s predchádzajúcim výskumom, ktorý naznačuje, že pomer dĺžky prstenníka k ukazováku pravej ruky môže byť citlivejší na prenatálne vystavenie hormónom.
Štúdia tiež zistila, že muži častejšie spadajú do rizikovejších kategórií pitia ako ženy, pričom 46 % mužov vykazuje „nízkorizikovú“ konzumáciu v porovnaní so 75 % žien. Ešte znepokojujúcejšie je, že 7 % mužov v štúdii vykazovalo možné návykové vzorce v porovnaní s menej ako 1 % žien.
Hoci sa výskumný tím zaoberal aj ďalšími fyzickými charakteristikami, ako je výška a hmotnosť, tieto faktory vykazovali slabšie súvislosti s konzumáciou alkoholu a neboli štatisticky významné pri zohľadnení efektu pomeru prstov. To naznačuje, že prenatálne vystavenie hormónom, môže mať väčší vplyv na určenie správania pri pití alkoholu ako iné fyzické charakteristiky.
Tento výskum prispieva k rastúcemu počtu dôkazov, ktoré naznačujú, že naše správanie v dospelosti môže byť ovplyvnené hormonálnou expozíciou pred narodením. Je obzvlášť dôležitý pre pochopenie rizikových faktorov porúch súvisiacich s užívaním alkoholu. Je však veľmi dôležité poznamenať, že tieto zistenia predstavujú všeobecné vzorce v populácii, nie individuálne osudy ľudí. Vzorce konzumácie alkoholu ovplyvňuje mnoho faktorov vrátane genetiky, prostredia a osobnej voľby.

Pozor na žuvačky: Toto do seba dostanete pri každom požutí
Každý gram žuvačky uvoľní do vašich úst nežiadúce látky.

Skrytá príčina nadúvania a bolesti brucha: Táto diagnóza je u žien často prehliadaná
Lekár upozorňuje, že nadúvanie môže byť príznakom ochorenia, ktoré sa často ignoruje.

Rakovina vaječníkov sa prejaví aj pri jedle. Na tieto príznaky si dávajte pozor
Lekár prezradil príznak rakoviny vaječníkov, na ktorý by ste si mali dávať pozor pri jedle.

Smartfóny deťom pomáhajú, tvrdia výskumníci. Má to však jednu podmienku
Prieskum naznačuje, že smart zariadenia môžu skutočne pomôcť mladým ľuďom, no jedna vec im veľmi škodí.

Skrytá nástraha infúzií: Vedci varujú pred nepoznaným rizikom
Infúzie môžu priamo do krvi pacientov uvoľňovať neželané látky, hlási nová štúdia.