Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje

WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
V Nemecku, Poľsku a Španielsku v uplynulých mesiacoch potvrdili výskyt poliovírusu, ktorý spôsobuje detskú obrnu. Informuje o tom Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a jej spravodajská stránka Reliefweb.
Vírus sa v trojici krajín zatiaľ potvrdil len v odpadových vodách, zatiaľ teda nie sú známe žiadne prípady nákazy. Tento stav však podľa Reliefweb zdôrazňuje potrebu očkovania.
„Tieto krajiny treba pochváliť za dôsledné pozorovanie, vďaka ktorému rýchlo reagovali na ohrozenie verejného zdravia,“ uviedol riaditeľ divízie pre prenosné ochorenia, životné prostredie a zdravie WHO/Európa Robb Butler. Ten zároveň sľubuje podporu WHO v detegovaní poliovírusu a zaisťovaní imunizácie.
Najsilnejšiu ochranu poskytuje očkovanie
Zasiahnutým krajinám sa už v roku 2022 podarilo celkom eliminovať detskú obrnu na svojom území, no ako pripomína Reliefweb, pokiaľ sa ochorenie šíri inde vo svete, len ťažko sa dá vyhnúť jeho zaneseniu. V prípade, že vírus prenikne k nezaočkovaným, môže to viesť až k epidémii, čo sa stalo v roku 2021 na Ukrajine a v Tadžikistane alebo v roku 2022 v Izraeli a vo Veľkej Británii.
Poľsko, Nemecko a Španielsko v súčasnosti detailne monitorujú stav odpadových vôd, aby zabránili šíreniu poliovírusu.
Vírus, ktorého prítomnosť zistili v Barcelone, Varšave, Kolíne, Bonne, Hamburgu a Mníchove je geneticky príbuzný s variantom z Nigérie, pričom dodnes koluje po severnej a západnej Afrike.
Najsilnejšiu ochranu pred vírusom poskytuje očkovanie, čo zdôrazňuje aj Butler. „Aby vírus neviedol k celoživotnej paralýze alebo smrti, je potrebné zaočkovať každé dieťa náchylné na nakazenie,“ tvrdí. V Poľsku, Nemecku a Španielsku je pritom približne až 85 – 93 percent zaočkovaných ľudí z celkovej populácie.
Portál Euractiv doplňuje, že odborníci v Poľsku zatiaľ nepredpokladajú vznik epidémie detskej obrny.
Ochorenie bez lieku
Poliovírus sa často šíri kontaktom s nakazenou osobou alebo predmetmi, ktoré prišli do kontaktu s nakazeným hlienom alebo výkalmi. Nakaziť sa je možné aj z kontaminovaného jedla a vody, pričom každá 200. infekcia vedie k nezvrátiteľnej paralýze.
Po prieniku do ľudského organizmu vírus napáda nervovú sústavu, a v priebehu len niekoľkých hodín spôsobuje paralýzu celého tela. K jeho počiatočným príznakom patrí horúčka, slabosť, bolesť hlavy, zvracanie, stuhnutý krk a bolesť v končatinách.
Detská obrna postihuje najmä deti vo veku do 5 rokov, vyššie riziko hrozí aj nezaočkovaným. Na ochorenie neexistuje žiadny liek, preto je dôležitá prevencia formou očkovania.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.

ISS zaznamenala míľnik, Zem obehla už 150.000 krát
Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) dosiahla v utorok významný míľnik, keď dokončila svoj 150-tisíci obeh okolo Zeme.