• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 29.4.2025Meniny má Lea
15°Bratislava

Funkcie sa ujíma nová Európska komisia, EÚ povedie nasledujúcich päť rokov

  • 8:21 01.12.2024
  • Brusel/Bratislava
Funkcie sa ujíma nová Európska komisia, EÚ povedie nasledujúcich päť rokov

V nedeľu sa funkcie oficiálne ujíma nová Európska komisia (EK), ktorá nasledujúcich päť rokov povedie Európsku úniu (EÚ). Završuje sa tým niekoľko mesiacov trvajúci proces jej formovania. TASR prináša prehľad najdôležitejších momentov tohto procesu.

Eurokomisia je hlavným výkonným orgánom EÚ a zároveň inštitúciou s monopolom na únijné legislatívne iniciatívy. Má tiež dôležité výkonné právomoci, napríklad v zahraničnom obchode alebo hospodárskej súťaži. Tvorí ju predseda a kolégium 26 komisárov, každý členský štát je v ňom zastúpený jedným členom. EK dohliada na uplatňovanie práva EÚ a na dodržiavanie zmlúv zo strany členských štátov. EK tiež predsedá gestorským výborom zodpovedajúcim za výkon práva EÚ. Komisiu vedie jej predseda alebo predsedníčka. Ako celok sa EK zodpovedá Európskemu parlamentu (EP), ktorý jej môže vysloviť nedôveru. Ak tak urobí, všetci členovia komisie sa musia vzdať funkcie.

Voľby do EP sa uskutočnili 6. až 9. júna. Občania EÚ si v nich zvolili 720-členný parlament, Slovenskú republiku v ňom zastupuje 15 europoslancov.

Tri hlavné centristické politické skupiny v europarlamente dosiahli koncom júna dohodu ohľadom najvyšších postov v inštitúciách EÚ, pričom súhlasili s vymenovaním Ursuly von der Leyenovej z Európskej ľudovej strany (EPP) na druhé funkčné obdobie predsedníčky Európskej komisie.

Parlament ju následne v posledný deň svojej ustanovujúcej schôdze, ktorá prebiehala od 16. do 18. júla, zvolil za staronovú predsedníčku. V tajnom hlasovaní získala 401 zo 719 hlasov europoslancov, na zvolenie potrebovala získať 360 hlasov.

Zvolená predsedníčka EK následne hlavám vlád alebo štátov členských krajín EÚ rozposlala oficiálne listy, v ktorých ich vyzvala na návrh kandidátov na posty eurokomisárov.

Nominácie aj s portfóliami pre eurokomisárov oznámila zvolená predsedníčka EK 17. septembra na zasadnutí EP po letnej prestávke. Slovenskému eurokomisárovi Marošovi Šefčovičovi navrhla zodpovednosť za obchod, hospodársku bezpečnosť, medziinštitucionálne vzťahy a transparentnosť.

Potvrdzujúce vypočutia kandidátov vo výboroch EP sa konalo od 4. do 12. novembra. Kandidáti počas tohto niekoľkohodinového „grilovania“ odpovedali na otázky od poslancov europarlamentu.

Parlament následne 27. novembra hlasoval o potvrdení kolégia komisárov. Poslanci kolégium oficiálne schválili v pomere 370 hlasov za, 282 proti. Hlasovania sa zdržalo 36 poslancov. Na potvrdenie kolégia do funkcie bola potrebná nadpolovičná väčšina odovzdaných hlasov. Nasledujúci deň Európska rada písomným postupom vymenovala novú Komisiu na obdobie od 1. decembra 2024 do 31. októbra 2029.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Európa sa obáva, že Trump sa chystá vycúvať z rokovaní o Ukrajine

Európa sa obáva, že Trump sa chystá vycúvať z rokovaní o Ukrajine

DNES - 8:11Zahraničné

Európski a ukrajinskí predstavitelia sa obávajú, že americký prezident Donald Trump by mohol využiť malý pokrok v rokovaniach medzi Kyjevom a Moskvou na to, aby z nich vycúval.

Auto narazilo do budovy školskej družiny, hlásia viacerých mŕtvych a zranených

Auto narazilo do budovy školskej družiny, hlásia viacerých mŕtvych a zranených

DNES - 6:44Zahraničné

Pri náraze auta do budovy školskej družiny zomreli štyria ľudia.

Voľby v Kanade podľa prognóz opäť vyhrali liberáli

Voľby v Kanade podľa prognóz opäť vyhrali liberáli

DNES - 6:07Zahraničné

Liberálna strana (LPC) premiéra Marka Carneyho sa stala víťazom pondelňajších predčasných parlamentných volieb v Kanade, čím si zabezpečila ďalšie funkčné obdobie.

Zelenskyj označil Putinovo prímerie za ďalší pokus o manipuláciu

Zelenskyj označil Putinovo prímerie za ďalší pokus o manipuláciu

VČERA - 22:25Zahraničné

Putinov návrh z pondelka Zelenskyj označil za ďalší pokus o manipuláciu.

Západní spojenci sa podľa Macrona chystajú zvýšiť tlak na Rusko

Západní spojenci sa podľa Macrona chystajú zvýšiť tlak na Rusko

VČERA - 22:12Zahraničné

Západní spojenci sa chystajú do desiatich dní zvýšiť tlak na Rusko, povedal francúzsky prezident Emmanuel Macron v rozhovore pre týždenník Paris Match.