Tieto druhy alkoholu spôsobujú na druhý deň úzkosť
Jeden druh alkoholu môže byť prospešný pre mozog.
Keď si večer doprajete priveľa alkoholu, môže sa u vás na druhý deň objaviť úzkosť, strach alebo dokonca „pivné blues“. Sú to výrazy pre pocit úzkosti, ktorý sa dostaví po vypití príliš veľkého množstva alkoholu. Hoci neexistujú alkoholické nápoje, ktoré by skutočne prospievali nášmu duševnému zdraviu, podľa odborníkov sú niektoré nápoje, ktoré vám s väčšou pravdepodobnosťou spôsobia úzkosť.
Profesor David Nutt, neuropsychofarmakológ (odborník na lieky, ktoré ovplyvňujú mozog) z Imperial College University, vysvetlil, že nepríjemné pocity u vás najčastejšie nastanú po proseccu a šumivom víne. Keďže sú šumivé nápoje sýtené oxidom uhličitým, alkohol sa rýchlo vstrebáva do krvného obehu, čo spôsobuje, že pocity opojenia zažívame oveľa rýchlejšie ako pri iných druhoch alkoholu.
Pocit nabudenia má za následok úzkosť
Foto: Daniela Baumann/Shutterstock.com
Nutt pre denník The Telegraph povedal, že po pocite opitosti sa mozog dostáva do procesu vyvolávajúceho úzkosť, ktorý sa nazýva „neuroadaptácia“ a ktorého cieľom je udržať nás bdelých a ostražitých a zabrániť tomu, aby nás alkohol uspal. Neuroadaptácia, ktorá nám hovorí, aby sme zostali bdelí, však prekonáva účinky alkoholu.
Takže aj keď alkohol opustí vaše telo, ešte približne šesť hodín vám mozog hovorí, aby ste zostali v strehu, čo spôsobuje, že sa v skorých ranných hodinách budíte s búšiacim srdcom a pocitom úzkosti. Profesor Nutt vysvetľuje, že čím rýchlejšie sa cítite opití, tým intenzívnejšie môžete pociťovať abstinenciu - preto uvádza prosecco ako jeden z najhorších nápojov spôsobujúcich úzkosť.
Koktaily sú plné sladkých sirupov a džúsov, ako aj zmesi niekoľkých druhov alkoholu. Ich sladká chuť však uľahčuje pitie. Táto sladká kombinácia môže zhoršiť aj vaše duševné zdravie, pretože môže spôsobiť, že hladina cukru v krvi sa v priebehu noci zvyšuje a znižuje, čo vedie k extrémnym návalom a poklesom energie. Tento pokles cukru v krvi môže zvýšiť riziko pocitu úzkosti a podráždenosti, spôsobiť búšenie srdca a pocit únavy a slabosti.
Tmavé alkoholické nápoje, ako napríklad whisky, môžu byť pre úzkostných ľudí tiež nevhodné. Tento druh alkoholu sa vyrába v drevených sudoch, ktoré mu dodávajú viac chuti. Vďaka tejto pridanej chuti je však „komplexnejšia“ a obsahuje rôzne druhy alkoholu. Profesor Nutt povedal: „Komplexné alkoholy, ktoré sú silnejšie ako bežný alkohol, spôsobujú väčšiu adaptáciu v mozgu, čo spôsobuje väčšiu opitosť aj pri vypití menšieho množstva, čo vedie k väčšej opici a zvýšenej úzkosti.“
Dokonca aj číry alkohol, ako je vodka, pri nadmernej konzumácii vedie k nervozite. Vodka je tiež silnejšia ako iné alkoholické nápoje, napríklad víno, čo znamená, že sa opijete rýchlejšie. A ak sa zmieša s niečím perlivým, ako je tonik, bude sa tiež rýchlejšie vstrebávať a oboje môže viesť k úzkosti.
Víno a pivo páchajú menej škôd na duševnom zdraví
Na druhej strane víno má upokojujúci účinok. Dočasne zlepšuje našu náladu tým, že zvyšuje množstvo serotonínu a dopamínu a ďalších neurotransmiterov v mozgu, ale akonáhle tieto chemické látky zlepšujúce náladu po vypití klesnú, klesne aj vaša nálada a vy sa budete cítiť úzkostlivo, vysvetľuje profesor Nutt.
Nižší obsah alkoholu v pive znamená, že na druhý deň ráno nebude vaše duševné zdravie tak zhoršené, za predpokladu, že to s pivom nepreženiete. Je to preto, že nižší obsah alkoholu spôsobuje menej abstinenčných príznakov a spôsobuje, že sme menej dehydrovaní ako pri pití liehovín.
K úzkosti môže prispieť aj dehydratácia. Alkohol je diuretikum, preto môžu ľudia pociťovať závraty a únavu z dehydratácie, čo prispieva k pocitom nepokoja a paniky.
Zeler znižuje cholesterol v krvi, zlepšuje trávenie aj funkciu obličiek
Zeler znižuje cholesterol v krvi, zlepšuje trávenie aj funkciu obličiek. Pre jeho obsah vlákniny uľavuje od zápchy a vďaka obsahu flavonoidov znižuje riziko rakoviny žalúdka a hrubého čreva.
Tieto vitamíny nikdy neužívajte spolu, môže dôjsť k poškodeniu orgánov
Odborník prezradil, ktoré doplnky stravy by ste nikdy nemali užívať spoločne.
Nepravidelný spánkový režim? Pozor na tieto dva závažné následky!
Nepravidelné zaspávanie a vstávanie má na svedomí nielen únavu. Odborníci upozorňujú aj na dva dlhodobé závažné následky.
Syndróm polycystických vaječníkov: Herečka prehovorila o príznakoch, ktoré mylne ignorovala
Kvôli vážnej diagnóze si nechala zamraziť vajíčka.