Obama vyzýva mladých lídrov, aby komunikovali aj s ľuďmi, s ktorými nesúhlasia
- 6:58 06.12.2024
- Washington

Bývalý prezident USA Barack Obama, ktorý sa prehre prezidentskej kandidátky Kamaly Harrisovej odmlčal, vo štvrtok vyzval novú generáciu amerických lídrov, aby sa rozprávali s ľuďmi, s ktorými nesúhlasia.
Ako v piatok informovala agentúra Reuters, citovaná TASR, Obama v prejave na Fóre demokracie vyjadril presvedčenie, že v záujme prežitia demokracie je nutné deklarovať vernosť princípom plurality.
Upozornil, že alternatívou je to, čo badať v USA, ako aj v mnohých demokraciách na celom svete. Konkretizoval, že má na mysli patovú situáciu v politike, cynizmus verejnosti, ale aj zvýšenú ochotu politikov a ich stúpencov porušovať demokratické normy.
„Urobiť čokoľvek, aby dosiahli svoje,“ ozrejmil Obama.
Obama diskutoval o sile pluralizmu s tisíckami ľudí naživo i online v čase, keď sú Spojené štáty hlboko rozdelené na dva tábory a keď sa republikán Donald Trump po víťazstve v prezidentských voľbách pripravuje na návrat do Bieleho domu.
Exprezident Obama v príhovore zdôraznil nutnosť prekonať rozdelenie v spoločnosti, prestať uvažovať v kategóriách „my a oni“, pomenovať problémy i „to, čomu veríme“.
Upozornil súčasne, že tento prístup neznamená, že treba akceptovať, keď oponenti zneužívajú moc. „To je problém. A keď sa to stane, my bojujme za to, čomu veríme,“ vyhlásil Obama.
Zatiaľ čo 63-ročný Obama je naďalej veľmi žiadaný ako aktér v kampaniach svojich demokratických kolegov, niektorí členovia strany apelujú na mladších lídrov, aby po neúspechu demokratov v prezidentských i kongresových voľbách prevzali v strane pomyselnú štafetu.
Bývalý Obamov hlavný poradca David Axelrod v rozhovore pre Reuters uviedol, že Obama by bol prvý, kto by s takýmto návrhom súhlasil. „Myslím, že by povedal, že on už má svoje bitky za sebou a že potrebujeme, aby sa do nich zapojili iní,“ dodal Axelrod.
Sklamanie z novembrových výsledkov demokratov, vrátane poklesu podpory medzi robotníckou triedou a latinskoamerickými voličmi, vyvolalo obviňovanie vo vnútri strany a snahu niektorých jej členov pretláčať nové talenty.
Aj člen Snemovne reprezentantov Seth Moulton si myslí, že Demokratická strana potrebuje nové tváre s potenciálom lepšie prezentovať obavy a problémy, ktorým Američania dnes čelia.
Obama sa zapísal do histórie ako prvý černošský prezident Spojených štátov, pričom nad svojimi republikánskymi súpermi vyhral o viac ako sedem percentuálnych bodov v roku 2008 a o takmer štyri percentuálne body v roku 2012. Harrisovej však tento rok nedokázal pomôcť k víťazstvu - rovnako ako ani exministerke zahraničných vecí Hillary Clintonovej v roku 2016, doplnil Reuters.

EÚ bude pripravená reagovať na nové colné tarify oznámené Spojenými štátmi
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vo štvrtok uviedla, že EÚ je pripravená reagovať na nové colné tarify, ktoré v stredu 2. apríla oznámil americký prezident Donald Trump.

Minister financií USA varuje pred odvetou za clá avizované prezidentom Trumpom
Americký minister financií Scott Bessent varoval obchodných partnerov, že akákoľvek odveta na nové clá zo strany Bieleho domu by viedla len k ďalšej eskalácii.

Peking vyzýva Spojené štáty, aby „okamžite zrušili“ svoje nové clá
Čína rozhodne nesúhlasí s novými clami, ktoré v stredu oznámil prezident USA Donald Trump a ktoré sa týkajú aj čínskej produkcie.

Carney: Americké clá zmenia medzinárodný obchod zásadným spôsobom
Kanadský premiér Mark Carney tvrdí, že nová vlna ciel proti mnohým krajinám sveta, ktoré v stredu oznámil prezident USA Donald Trump, „zásadne zmení medzinárodný obchod“.

Rím žiada vyhnúť sa obchodnej vojne s USA; Írsko vyzýva EÚ na primeranú reakciu
Viaceré západné štáty považujú clá, ktoré americký prezident Donald Trump zaviedol na obchodných partnerov USA, za nesprávny krok a chcú sa pokúsiť o dohodu s USA.