EÚ rokuje s USA o zmiernení sankcií proti Gazprombank pri platbách za plyn
- 17:37 08.12.2024
- Brusel
Európska únia (EÚ) nalieha na USA, aby preskúmali spôsoby, ako zmierniť americké sankcie voči ruskej Gazprombank, finančnej inštitúcii, ktorá je kľúčová pre udržanie dodávok ruského zemného plynu do európskeho bloku.
Diskusie pokračujú aj po tom, čo ruský prezident Vladimir Putin upustil od požiadavky, aby zahraniční klienti pri nákupe ruského plynu platili priamo a výlučne len cez Gazprombank, ktorú USA minulý mesiac zaradili na sankčný zoznam. To môže zablokovať platby európskych zákazníkov za ruský plyn.
EÚ a USA diskutujú o type a rozsahu zmierňujúcich opatrení. Niektoré európske vlády a firmy varovali, že sankcie proti Gazprombank predstavujú riziko pre bezpečnosť dodávok plynu v regióne.
Medzi možnosti, o ktorých sa diskutuje, patrí napríklad legálne uskutočňovanie platieb prostredníctvom dcérskej spoločnosti Gazprombank so sídlom v Luxemburgu alebo použitie iných platobných kanálov. „Zdroje oboznámené so situáciou uviedli, že rozhovory sú súkromné, a preto nechceli byť menované.“
Hoci Putinov dekrét o zrušení požiadavky platiť za plyn výlučne cez Gazprombank pomohol upokojiť európsky trh s plynom, ešte viac skomplikoval platobný systém. Finančné inštitúcie sú pritom stále neisté ohľadom právnych rizík.
Na základe Putinovho najnovšieho dekrétu môžu zahraniční kupci použiť iné banky na konverziu peňazí na ruble pred ich prevodom do Gazprombank, ktorá však zostáva jedinou oprávnenou inštitúciou pre platby. „Banky zároveň hľadajú riešenie, ktoré im zabezpečí, že neúmyselne neporušia americké sankcie.“
Putin v roku 2022 zmenil spôsob prijímania platieb od európskych kupcov za plyn a požadoval platby výlučne rubľami cez Gazprombank. Poľsko a Bulharsko odmietli tieto požiadavky a Moskva im zastavila dodávky plynu. Naopak, Slovensko a Maďarsko stále dostávajú ruský plyn potrubím cez Ukrajinu. Vláda v Budapešti začiatkom týždňa požiadala USA, aby v prípade platieb za plyn udelili Gazprombank výnimku zo sankcií, podobne ako pri platbách za dodávky uránu z Ruska do USA.
Medzitým EÚ pracuje na posilnení alternatívnych dodávok, vrátane skvapalneného zemného plynu (LNG) z USA. Podiel dovozu ruského plynu potrubím cez Ukrajinu do EÚ už klesol z viac ako 40 % v roku 2021 na približne 8 % v minulom roku. Pokiaľ ide o celkové dodávky ruského plynu, potrubím aj LNG, predstavujú menej ako 15 % dovozu.
Rusko sa tak ocitlo za Nórskom, ktoré je aktuálne najväčším dodávateľom plynu do európskeho bloku s podielom 30 %, a za USA, ktoré vlani dodali 19 % plynu do Európy.
Deepfake videá a falošné reklamy: Ako investičné podvody ohrozujú Slovákov
Počet zachytených digitálnych hrozieb na Slovensku vzrástol v druhej polovici roka 2024 o deväť percent v porovnaní s prvým polrokom.
Napriek sankciám luxusný tovar zo Západu plní ruské obchody
Napriek množstvu sankcií uvalených na Rusko a vysokému počtu firiem, ktoré krajinu po útoku na Ukrajinu opustili, bohatí obyvatelia Moskvy si v prípade západných značiek majú stále z čoho vyberať.
Technologický sektor opäť potiahol trhy: Dow Jones, S&P 500 a Nasdaq zaznamenali solídny rast
Akcie v Spojených štátoch ukončili obchodovanie v utorok 24. decembra, ktoré bolo pre blížiaci sa sviatočný deň v krajine skrátené, solídnym rastom.
Analytik: Realitný trh by mal rásť aj v roku 2025, očakáva sa aj zvyšovanie cien
Realitný trh sa v tomto roku vyvíjal priaznivo a dostal sa znovu na rastovú trajektóriu. V rastovej fáze by mal zotrvať aj v roku 2025.
Príspevky do druhého piliera zostávajú na rovnakej úrovni, prichádza nová prognóza pre sporiteľov
Sadzba príspevkov do druhého piliera sa od 1. januára budúceho roka nezmení a zostane vo výške štyroch percent z vymeriavacieho základu.