OSN vyhlásila 9. december za Medzinárodný deň boja proti korupcii v roku 2003
- 6:21 09.12.2024
- New York/Bratislava
Korupcia je podľa Organizácie Spojených národov (OSN) závažný problém, ktorý oslabuje spoločnosť a zasahuje bohaté aj chudobné krajiny.
Jedným z hlavných nástrojov v boji proti korupcii je Dohovor OSN proti korupcii, ktorý Valné zhromaždenie (VZ) OSN prijalo 31. októbra 2003 a rezolúciou č. 58/4 vyhlásilo 9. december za Medzinárodný deň boja proti korupcii.
Slovenská republika (SR) sa podpisom ministra spravodlivosti k dohovoru prihlásila 9. decembra 2003. Národná rada SR schválila dohovor uznesením 2145 z 15. marca 2006. Prezident SR ho ratifikoval 25. apríla 2006. Pre SR nadobudol dohovor platnosť dňa 1. júla 2006.
Tohtoročná kampaň Medzinárodného dňa boja proti korupcii sa zameriava na mladých ľudí. Podľa OSN totiž korupcia narúša štruktúru spoločnosti, brzdí pokrok a pripravuje mladých ľudí o príležitosti na vzdelanie, pracovné vyhliadky, angažovanie sa vo verejnom živote, bráni im v úspechu v športe, či obmedzuje ich prístup k zdravotnej starostlivosti a k iným základným službám. Okrem toho korupcia prispieva k zhoršovaniu životného prostredia.
Eliminovanie korupcie je životne dôležité aj preto, lebo mladí ľudia tvoria štvrtinu svetovej populácie. Potieranie korupcie vedie podľa OSN k spravodlivejšej a transparentnejšej spoločnosti, kde majú mladí jednotlivci rovnaké príležitosti na dosiahnutie svojich snov. Boj proti korupcii buduje aj dôveru v inštitúcie a inšpiruje ďalšie generácie, aby aktívne prispievali k vytváraniu férovejšej budúcnosti.
Korupcia má rôzne podoby. Môže sa prejaviť formou nepotizmu (rodinkárstva), klientelizmu či v podobe konfliktu záujmov. Pod korupciou sa rozumie podplácanie či prijímanie úplatku. Vo všeobecnosti za korupciu možno označiť také konanie, ktoré poskytuje neoprávnenú výhodu osobe či menšej skupine osôb na úkor verejného záujmu. Z toho je zrejmé, že ak sa tento problém nerieši, dopady korupcie priamo či nepriamo pocíti celá spoločnosť.
Muž s extrémne dlhým palcom: Takto mi anomália zlepšila život
Muž s jedným z najdlhších palcov na svete prehovoril o svojich každodenných ťažkostiach, ale aj o tom, ako mu anomália zlepšila život.
Túto frázu nikdy nehovorte nahnevanému človeku
Niektoré vety môžu nahnevaných ľudí ešte viac podráždiť.
Video s Putinom vyvolalo obavy. Toto robil s nohami
Obavy o zdravie ruského prezidenta narastajú.
WhatsApp prestane fungovať na viacerých zariadeniach
Četovacia aplikácia WhatsApp prestane fungovať na niekoľkých mobilných zariadeniach, varujú vývojári.