Starmer: Je privčas na úvahy, či Asadovej manželke odobrať britské občianstvo
- 22:09 09.12.2024
- Londýn

Britský premiér Keir Starmer v pondelok vyhlásil, že nateraz je priskoro povedať, či Spojené kráľovstvo zbaví manželku zosadeného prezidenta Bašára Asada jej britského občianstva, informoval denník The Guardian, píše TASR.
Asadova manželka sa narodila v Británii a získala tam aj vzdelanie. Pôvodnou profesiou je investičná bankárka. Po tom, ako sa vydala za Asada, sa začala venovať charitatívnym projektom. Bola patrónkou programu s názvom Obete vlasti, ktorého cieľom je zabezpečiť a poskytovať rehabilitáciu vojnovým veteránom, aby sa mohli vrátiť bežného života. Opoziční aktivisti roky tvrdili, že Asmá Asadová nesie spoluvinu na zverstvách spáchaných Asadovou vládou počas občianskej vojny v Sýrii.
Asad v nedeľu pred povstaleckými jednotkami postupujúcimi smerom na Damask zo Sýrie ušiel. Spolu s rodinou dostal azyl v Rusku a nachádza sa v Moskve.
Spojené kráľovstvo súčasne oznámilo, že o prípadnom vyradení sýrskej povstaleckej Organizácie pre oslobodenie Levanty (Hajat Tahrír aš-Šám - HTS) zo zoznamu teroristických organizácií rozhodne na základe posúdenia jej činov.
HTS je vedúcou silou v aliancii povstaleckých jednotiek, ktoré koncom novembra začali bleskovú ofenzívu proti vládnym silám verným Asadovi, pričom v rýchlom slede obsadili mnohé významné mestá a napokon v nedeľu aj Damask.
Britský minister pre medzivládne vzťahy Pat McFadden v pondelok pripustil, že Británia by mohla prehodnotiť pôvodné zaradenie džihádistickej HTS medzi zakázané organizácie.
HTS ako bývalá odnož siete al-Káida je v Spojenom kráľovstve na zozname zakázaných organizácií ako teroristická skupina. V Británii rovnako ako v ostatných západných krajinách vrátane USA je nezákonné podporovať ju alebo sa k nej pripojiť.
The Guardian podotkol, že zakladateľ HTS, abú Muhammad Džawlání, bol kedysi účastníkom irackého povstania proti USA ako člen skupiny, ktorá sa následne pretransformovala na Islamský štát.

Muž, ktorý vo Vancouveri vrazil autom do ľudí, má zrejme psychické problémy
Polícia v kanadskom meste Vancouver v nedeľu oznámila, že náraz auta do ľudí na tamojšom pouličnom festivale filipínskej kultúry si vyžiadal už najmenej 11 obetí.

Z Grónska sa podľa premiéra nikdy nestane majetok, ktorý by sa dal kúpiť
Z Grónska sa nikdy nestane kus majetku, ktorý by sa dal kúpiť, vyhlásil v nedeľu tamojší premiér Jens-Frederik Nielsen, ktorý je na návšteve Dánska prvýkrát od nástupu do funkcie.

Macron po vražde v mešite: Rasizmus a nenávisť nemajú vo Francúzsku miesto
Vo Francúzsku nikdy nebude miesto pre rasizmus a nenávisť, uviedol v nedeľu francúzsky prezident v súvislosti s brutálnym pobodaním moslimského muža v mešite na juhu krajiny.

Telegraph: Zelenskému bolo v rozpore s protokolom udelené miesto v prvom rade
Vatikán porušil svoj protokol, keď Volodymyra Zelenského na pohrebe pápeža Františka usadil do prvého radu spolu s Donaldom Trumpom a Emmanuelom Macronom.

Na hrobe pápeža bola biela ruža, pre Františka mala osobitný význam
Na hrobe pápeža Františka v rímskej Bazilike Panny Márie Väčšej ležala v nedeľu ráno biela ruža, ktorú je vidieť aj na fotografii zverejnenej Vatikánom.