Vedci zverejnili recept na vírus, kritici varujú pred ďalšou pandémiou
Vedci sa dostali pod paľbu kritiky po tom, ako zverejnili postup pri tvorbe zmutovaného vírusu chrípky.
Vedci z výskumného inštitútu Scripps Research v Kalifornii sa dostali pod paľbu kritiky po tom, ako zverejnili postup pri tvorbe zmutovaného vírusu chrípky. Použili pri tom variant vírusu vtáčej chrípky H5N1, ktorým sa predtým nakazili kravy a farmári na texaských farmách. Informoval o tom denník Daily Mail.
Ako spresnil denník Telegraph, výskumníci pridali k vírusu H5N1 mutácie, ktoré „zvýšili jeho potenciál prenosu na človeka“, a to až tak, že by nový variant vírusu mohol spôsobiť pandémiu.
Pred podobnými výskumami varuje biologička z londýnskej univerzity King's College Fillipa Lentzosová, podľa ktorej zverejnenie takéhoto postupu môže inšpirovať ľudí k vytvoreniu „človekom vyvolanej pandémie“.
„Samozrejme nechceme omylom vytvoriť pandémiu alebo inšpirovať ľudí k jej vzniku... Zodpovedná veda by mala adresovať aj tieto obavy.“
Lentzosová však dodala, že keďže počas výskumu použili len vírusové bielkoviny, a nie samotný vírus, je len malá pravdepodobnosť, že by jeho priebeh mohol nejako narušiť bezpečnosť verejnosti alebo že by vírus unikol z laboratória.
Vtáčia chrípka u ľudí
Foto: PERO studio/Shutterstock.com
V marci 2024 v USA spozorovali prvý prípad prenosu vírusu H5N1 z kravy na človeka. Ako priblížila štúdia zverejnená vo vedeckom časopise Nature, u ľudí po nakazení dochádza k „miernym ťažkostiam pri dýchaní“ alebo zápalu očných spojiviek.
Vírus vtáčej chrípky môže byť pre človeka až smrteľný, no k jeho prenosu medzi ľuďmi navzájom nedochádza. Práve to sa pokúsili zmeniť vedci v Scripps Research aplikovaním mutácie, vďaka ktorej by sa dokázal šíriť aj pri kašľaní. Mutácie zatiaľ nepozorovali vo voľnej prírode.
Podľa genetika Arisa Katzourakisa sú výsledky výskumu „vysoko znepokojivé“. „Každý prienik k človeku dáva vírusu kocku do ruky,“ uviedol pre magazín New Scientist.
Našli sa však aj vedci, ktorí výskum chvália. „Vírusy sú vysoko náchylné na mutácie, a táto štúdia veľmi dobre dokumentuje, ako k tomu dochádza,“ tvrdí profesor medicíny na Queen's University v Belfaste Stuart Elborn.
Gén po neandertálcoch prezradia aj zuby, toto si všímajte
Miešanie ľudských druhov v praveku má následky aj na vzhľad dnešných ľudí. Takto sa odráža na zuboch.
V Európe sa šíri nebezpečná baktéria, odborníci volajú po nosení respirátorov
V Európe stúpa počet nakazených nebezpečnou baktériou. Jedným zo spôsobov, ako sa chrániť, je nosiť respirátor.
Školáčka úplnou náhodou objavila prevratný liek proti rakovine
Dievča pomohlo objaviť prekvapivú látku, ktorá by mohla chrániť pred rakovinou.
Záhadné ochorenie X útočí hlavne na deti, šíri sa v tejto krajine
Ochorenie X už postihlo stovky detí z afrického kontinentu. O situácii v Kongu informuje Svetová zdravotnícka organizácia.