• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 30.4.2025Meniny má Anastázia
18°Bratislava

KDH kritizuje záujem MO nakúpiť nové lietadlá C 390, tvrdí, že je to nepotrebné

  • 16:11 11.12.2024
  • Bratislava
KDH kritizuje záujem MO nakúpiť nové lietadlá C 390, tvrdí, že je to nepotrebné

Opozičné KDH kritizuje kroky ministra obrany Roberta Kaliňáka (Smer-SD), ktorý avizoval nákup nových lietadiel Embraer C-390 a súčasne odpredaj lietadiel C-27J Spartan, ktoré slovenské ozbrojené zložky v súčasnosti vlastnia a používajú.

Podľa kresťanských demokratov ide o nepotrebný nákup, ktorý zaváňa netransparentnosťou a neuváženým nakladaním s finančnými prostriedkami štátu. Informovala hovorkyňa KDH Lenka Kovár.

„V čase, keď nás čaká masívne zdražovanie, vláda zdvíha DPH a zavádza zákernú transakčnú daň, či iné konsolidačné opatrenia, ktoré najviac zasiahnu rodiny, sme v rezorte obrany svedkami zbytočných nákupov lietadiel Embraer C-390,“ uviedol podpredseda KDH Viliam Karas.

Slovenské vojenské letectvo podľa KDH v súčasnosti disponuje vyhovujúcimi približne desaťročnými transportnými lietadlami C-27J Spartan, preto potreba akvizície nových transportných lietadiel podľa neho vôbec nie je akútna. „Javí sa, že ministrovi ide o províziu,“ skonštatovalo hnutie.

Podotklo, že ozbrojené sily pociťujú výrazný deficit v iných oblastiach technického vybavenia, predovšetkým v moderných voči rušeniu odolných spojovacích a komunikačných prostriedkoch. „Zaostávame aj v nasadzovaní dronov. Zámer nakupovať nové transportné lietadlá v čase nevyhnutnej konsolidácie verejných financií je pohŕdaním reálnymi potrebami občanov,“ dodal Karas.

Minister obrany v Brazílii podpísal memorandum o záujme kúpiť pre Ozbrojené sily SR moderné dopravné lietadlá C-390, ktoré vyrába brazílska firma Embraer. Išlo by podľa neho o oveľa kvalitnejšie lietadlá, aké vlastní slovenská armáda v súčasnosti, v konečnom dôsledku aj s lacnejšou prevádzkou. Slovensko má podľa neho záujem o kúpu troch lietadiel na bežnú prevádzku a k tomu jedného, ktoré by bolo v rezerve.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Padnutie omietky v ambulancii polikliniky mal spôsobiť sonický tresk

Padnutie omietky v ambulancii polikliniky mal spôsobiť sonický tresk

DNES - 9:58Domáce

Stropná omietka zranila ženu, ktorá bola u lekárky s dvoma deťmi.

Ministerstvo zahraničných vecí SR varuje pred silnou piesočnou búrkou

Ministerstvo zahraničných vecí SR varuje pred silnou piesočnou búrkou

DNES - 9:55Domáce

MZVEZ varuje pred piesočnou búrkou, ktorá má v stredu zasiahnuť Egypt.

V Bratislave sa na križovatke zrazila električka s autom

V Bratislave sa na križovatke zrazila električka s autom

DNES - 9:08Domáce

Pre nehodu na križovatke obojsmerne nepremávali električky č. 4.

Dohady o výraznejšej zmene v cirkvi považuje teológ Konečný iba za teoretické

Dohady o výraznejšej zmene v cirkvi považuje teológ Konečný iba za teoretické

DNES - 8:07Domáce

Dohady čo i len o výraznejšej zmene orientácie katolíckej cirkvi po smrti pápeža Františka pokladá 81-ročný emeritný profesor Teologickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku Anton Konečný iba za teoretické.

Šutaj Eštok: ÚS odmietol sťažnosť jedného z čurillovcov proti rozhodnutiu NS SR

Šutaj Eštok: ÚS odmietol sťažnosť jedného z čurillovcov proti rozhodnutiu NS SR

VČERA - 20:47Domáce

Ústavný súd SR v pondelok odmietol ústavnú sťažnosť jedného z vyšetrovateľov zo skupiny tzv. čurillovcov proti rozhodnutiu Najvyššieho súdu SR o dovolaní.