• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 18.12.2024Meniny má Sláva
Bratislava

Černobyľské psy si vyvinuli špeciálne schopnosti, ktoré prekvapili vedcov

  • VČERA - 19:53
  • Černobyľ
Černobyľské psy si vyvinuli špeciálne schopnosti, ktoré prekvapili vedcov

Psy žijúce v blízkosti lokality, kde došlo k jadrovej katastrofe, si vyvinuli novú superschopnosť.

Psy, ktoré žijú v blízkosti miesta jadrovej katastrofy v Černobyle zmutovali a získali novú superschopnosť. Stali sa odolné voči radiácii, ťažkým kovom a znečisteniu.

Vedci odobrali vzorky krvi 116 túlavým psom žijúcim v černobyľskej uzavretej zóne a zistili dve rôzne populácie, ktoré sa geneticky odlišovali od ostatných psov v okolí. To naznačuje, že sa prispôsobili tak, aby vydržali dlhodobé vystavenie tomuto toxickému prostrediu.

Zistenia publikované v časopise Canine Medicine and Genetics tiež vysvetľujú, prečo sa psom v černobyľskej pustatine naďalej darí žiť. Pochopenie toho, ako sa u psov vyvinula táto genetická superschopnosť, by mohlo pomôcť lepšie pochopiť zdravotné dôsledky života vo vysoko toxickom prostredí nielen u psov, ale aj u ľudí.

Černobyľská katastrofa sa začala 26. apríla 1986 výbuchom jedného z reaktorov jadrovej elektrárne a viedla k najväčšiemu úniku rádioaktívneho materiálu do životného prostredia v histórii ľudstva.

Po tejto tragickej udalosti boli ľudia evakuovaní z Černobyľu a okolitých oblastí, aby sa vyhli extrémnej úrovni radiácie. Odvtedy sa táto lokalita nazýva Černobyľská uzavretá zóna. Túlavým psom sa tam nejakým spôsobom darí prežiť celé desaťročia a vedci teraz vedia prečo.

Žije tu približne 900 túlavých psov a mnohé z nich sú pravdepodobne potomkami domácich zvierat, ktoré tu zostali po masovej evakuácii obyvateľov Černobyľu.

Tím vedcov z Kolumbijskej univerzity skúmal, ako život v tomto prostredí ovplyvnil genetiku psov, keďže katastrofy, ktoré kontaminujú alebo ničia životné prostredie, môžu nútiť voľne žijúce zvieratá prispôsobiť sa nepriaznivým zmenám prostredia.

Vedci odobrali vzorky krvi 116 psov počas sterilizácie a vakcinácie, ktoré sa uskutočnili v rámci programu Clean Futures Fund Dogs of Chernobyl v rokoch 2018 a 2019. Vzorky krvi boli následne prevezené do USA na extrakciu a analýzu DNA, ktorá odhalila jedinečnú genetickú výbavu psov.

Ukázalo sa, že kontaminované prostredie u psov spôsobilo vznik genetických mutácií, ktoré sa prenášali z generácie na generáciu a v konečnom dôsledku viedli k ich adaptácii na drsné podmienky.

Tieto túlavé psy však nie sú jedinými zvieratami z Černobyľu, u ktorých sa objavili genetické superschopnosti. V januári tím výskumníkov prezentoval zistenia, ktoré naznačujú, že zmutované vlky žijúce v tomto toxickom prostredí sú tiež odolné voči ožiareniu.

V máji vedci zistili, že černobyľské rosničky východné so zmutovanou čiernou kožou žijú rovnako dlho ako pôvodné zelené žaby.

Zdroj: Info.sk, TM, cgejournal.biomedcentral.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Úzkosť z mobilu: Tomuto zvyku sa vyhnite, zhoršuje psychiku!

Úzkosť z mobilu: Tomuto zvyku sa vyhnite, zhoršuje psychiku!

DNES - 7:29Zaujímavosti

Odborníci varujú pred novým trendom, ktorý zvyšuje mieru úzkosti u používateľov smartfónov.

Vzácny objav z Nemecka: Dôjde k prepisu dejín kresťanstva?

Vzácny objav z Nemecka: Dôjde k prepisu dejín kresťanstva?

VČERA - 20:32Zaujímavosti

Predvianočný objav by podľa vedcov mohol zmeniť spôsob, akým vnímame dejiny raného kresťanstva v Európe.

Čo sa deje po transplantácii? Takto sa mení myseľ príjemcov orgánov

Čo sa deje po transplantácii? Takto sa mení myseľ príjemcov orgánov

19:33 15.12.2024Zaujímavosti

Orgány darcov menia správanie príjemcov, tvrdia vedci. Ktorý orgán k tomu prispieva najviac?

5 spôsobov, ako zabrániť zamrznutiu kompostu v zime

5 spôsobov, ako zabrániť zamrznutiu kompostu v zime

18:21 15.12.2024Zaujímavosti

Mrazivé teploty môžu zastaviť rozklad kompostu.