Biden mesiac pred nástupom Trumpa predstavil nové klimatické ciele
- 13:57 19.12.2024
- Washington

Administratíva končiaceho amerického prezidenta Joea Bidena vo štvrtok predstavila nové ciele v oblasti klímy, ktoré sú súčasťou Parížskej klimatickej dohody z roku 2015.
Iba mesiac pred nástupom Donalda Trumpa do Bieleho domu sa zaviazala znížiť emisie skleníkových plynov v USA do roku 2035 o 61 percent v porovnaní s úrovňou v roku 2005. TASR o tom informuje podľa správy agentúry DPA.
„Som hrdý na to, že moja administratíva realizuje najodvážnejší klimatický program v americkej histórii,“ povedal Biden vo videopríhovore, v ktorom ocenil nové opatrenia zamerané na udržanie Spojených štátov na ceste k nulovým čistým emisiám do roku 2050.
Trump počas svojho prvého funkčného obdobia v prezidentskom úrade od dohody z Paríža odstúpil. Aj keď sa očakáva, že tak spraví aj po druhýkrát a zruší emisné predpisy, Bidenove nové klimatické ciele sú podľa serveru Axios navrhnuté s ohľadom na niektoré z Trumpových pravdepodobných politík.
Hovorkyňa Trumpovho tímu Karoline Leavittová pre AFP uviedla, že Trump počas prvého obdobia v Bielom dome „podporoval ochranu prírody a životné prostredie a zároveň hospodársky rast pre rodiny“. Tieto politiky podľa nej priniesli „cenovo dostupnú a spoľahlivú energiu pre spotrebiteľov spolu so stabilnými a dobre platenými pracovnými miestami“.
Bidenov vyslanec pre klímu John Podesta v telefonáte s novinármi pripustil, že Trump môže klimatické úsilie odsunúť do úzadia. Zároveň ale vyjadril presvedčenie, že hnacou silou pokroku v tejto otázke bude súkromný sektor a štátne a miestne samosprávy.
Environmentálne skupiny nové klimatické ciele končiacej administratívy vo všeobecnosti privítali. Stanovenie týchto cieľov, ako aj plán, ako ich dosiahnuť, malo lehotu najneskôr do februára 2025. Je v nich zahrnutý aj záväzok znížiť emisie mimoriadne znečisťujúceho metánu o 35 percent do roku 2035.
„Toto je dôležitý bod a kritérium pre perspektívne štáty, mestá a podniky, ktoré si uvedomujú, že riešenie klimatických zmien je dobré pre hospodárstvo,“ uviedla Rachel Cleetusová z neziskovej organizácie Únia znepokojených vedcov.
Bidenova administratíva podľa AFP pravdepodobne presadzovala vôbec najambicióznejšie klimatické programy v histórii USA. Okrem iného sa vrátila k parížskej dohode a zaviazala sa chrániť 30 percent pôdy a vody do roku 2030.
Kritici však poukazujú na rozpor, ktorý spočíva v tom, že USA si zachovávajú postavenie najväčšieho svetového producenta fosílnych palív. Aj napriek pokroku však Spojené štáty zostávajú mimo plánu na splnenie svojho súčasného cieľa znížiť emisie do roku 2030 o 50-52 percent v porovnaní s úrovňami z roku 2005.

Trump porušil dress code predpísaný Vatikánom pre pohreb pápeža Františka
Donald Trump, Joe Biden i Volodymyr Zelenskyj upútali na pohrebe pápeža Františka pozornosť z neočakávaného dôvodu: nerešpektovaním pravidiel obliekania, ktoré nariadil Vatikán.

Meloniová: Stretnutie Trumpa a Zelenského na pohrebe pápeža bolo zásadné
Talianska premiérka Giorgia Meloniová označila sobotné stretnutie Volodymyra Zelenského a Donalda Trumpa v Bazilike svätého Petra pred pohrebom pápeža Františka za mimoriadne významné.

Trump a von der Leyenová sa vo Vatikáne dohodli, že sa stretnú
Donald Trump a Ursula von der Leyenová sa počas sobotňajšej krátkej interakcie na okraji pohrebu pápeža Františka vo Vatikáne dohodli, že sa niekedy stretnú.

Trump: Putin možno vojnu nechce ukončiť a treba s ním jednať inak - cez sankcie
Trump v sobotu na svojej sociálnej sieti Truth Social vyjadril domnienku, že šéf Kremľa Vladimir Putin možno nechce ukončiť na Ukrajine a je potrebné s ním rokovať inak - cez sankcie.

S pápežom Františkom sa prišlo rozlúčiť najmenej 400.000 ľudí
Na sobotňajší pohreb pápeža Františka sa prišlo pozrieť najmenej 400.000 ľudí, vyplýva to z odhadu talianskeho ministerstva vnútra.