Tajomstvo finančného úspechu? Je to táto vlastnosť
- DNES - 7:21
- Bratislava
Štúdia po 50 rokoch odhalila tajomstvo finančného úspechu, a nemá to nič spoločné s akademickým úspechom, známymi kontaktmi alebo kariérou.
Štúdia z Nového Zélandu po 50 rokoch priniesla ovocie. Vedci mapovali životy tisícky detí už od roku 1972, pričom sledovali ich rast, vývin a úspechy v živote. Ukázalo sa, že tým najlepším predpokladom na dosiahnutie úspechu v práci a vo financiách je emocionálna inteligencia a schopnosť ovládať vlastné emócie.
Deti (neskôr dospelí) s vyšším emocionálnym kvocientom (EQ) sa viac zameriavajú na pozitíva, pred rozhodnutím dobre počúvajú, priznávajú si chyby, majú vysokú mieru empatie a s negatívnymi pocitmi si dokážu lepšie poradiť.
Deti s nižším EQ sa naopak častejšie v dospelosti stretávajú s nižšími príjmami, nešetria si peniaze a často sa spoliehajú na sociálne dávky. Po dosiahnutí tridsiatky preto často nevlastnia nehnuteľnosť, úspory na účte alebo plán do dôchodku.
„Všetky deti sa občas nevedia správať, ale vďaka komplexnému výskumu vieme, že tí, ktorí dosiahli slabé výsledky, strácali kontrolu nad emóciami v rôznych situáciách a počas niekoľkých rokov.“
Výskum prebiehal prostredníctvom priameho pozorovania detí pri dospievaní a rozhovorov s rodičmi, a následných rozhovorov v dospelosti a analýzy finančnej situácie jednotlivých účastníkov.
Ľudia s vysokým EQ majú pred ostatnými navrch aj preto, lebo zväčša disponujú vlastnosťami, ktoré sú žiadané u zamestnávateľov. Sú z nich lepší tímoví hráči, lepšie komunikujú a lepšie vnímajú svoje okolie.
Emocionálna inteligencia takisto zaručuje kontrolu nad impulzmi, čo zrejme prispieva k väčšiemu úspechu pri sporení a plánovaní budúcnosti.
Čo ovplyvňuje výšku EQ?
Vedci hovoria o niekoľkých faktoroch, ktoré prispievajú k vyššiemu EQ u detí. Spravidla ho možno nájsť skôr u dievčat ako chlapcov a u detí z bohatších rodín. U detí s vyššou emocionálnou inteligenciou tiež možno pozorovať vyššie IQ.
EQ sa dá posilniť dobrým zázemím v domácnosti a v školskom prostredí. Pred deťmi by ste sami mali ukazovať pokojné a vyrovnané správanie, mali by ste ich viesť k otvorenej komunikácii a hovoriť o ich pocitoch.
U detí sa tvorí emocionálna inteligencia už od raného veku, takže čím skôr im pôjdete príkladom, tým lepšie.
Severný magnetický pól sa posunul k ruskej Sibíri. Ako to ovplyvní bežný život?
Vedci zverejnili model pre rok 2025, v rámci ktorého zaznamenali posun severného magnetického pólu Zeme smerom k Rusku.
Psychológ radí: 3 činnosti, ktoré vynechajte zo života pre viac šťastia
Ako si zaistiť každodenný pocit pohody a radosti? Podľa odborníka treba zo života vynechať tri bežné činnosti.
Betlehemská hviezda nebola vôbec kométa, tvrdí slovenský astronóm
Betlehemskou hviezdou mala byť v skutočnosti pravdepodobne jedna z planét slnečnej sústavy.
Toto je dôvod, prečo si nesmiete požičiavať nabíjačky a káble
Odborník prezradil, prečo by ste nikdy nemali zdieľať nabíjačky a káble s cudzími ľuďmi.