Táto elektronika by vôbec nemala byť pripojená k internetu
- DNES - 11:46
- Bratislava
Niektoré druhy techniky sú náchylnejšie na útok hekerov. Vyhadzovať by ste ich však nemali.
Zastarané zariadenia sú často ľahkým cieľom útočníkov, najmä ak im skončila podpora a ich bezpečnosť už nie je udržiavaná. Takáto elektronika by vôbec nemala byť pripojená k internetu, no vyhodiť ju tiež nie je najlepší nápad. Informovala o tom bezpečnostná spoločnosť Eset.
„Z nášho pohľadu je kritické práve to, že bezpečnosť zariadenia už nie je riadne udržiavaná, čo koncového používateľa vystavuje rizikám. Keď sa zariadeniu skončí podpora, kybernetickí zločinci majú prevahu. Zariadenia, ako sú kamery, telekonferenčné systémy, routery a inteligentné zámky, majú operačný systém alebo firmvér, ktorý po skončení podpory prestane dostávať bezpečnostné aktualizácie,“ uviedla spoločnosť.
Dodala, že zneužitie videokamery by mohlo dať útočníkovi do rúk nástroj, ktorým by mohol sledovať obeť a jej rodinu. Útočníci totiž dokážu na diaľku prevziať kontrolu nad zraniteľnými kamerami pripojenými na internet len na základe zistených IP adries. Vôbec tak nepotrebujú predchádzajúci prístup ku kamere ani prihlasovacie údaje.
Vyhadzovať by ste ju nemali
Novým trendom je opätovné používanie starých zariadení na nové účely. Príkladom je zmena starého iPadu na ovládač inteligentnej domácnosti alebo premena starého telefónu na digitálny fotorámik či systém GPS do auta. „Možností je neúrekom, no netreba zabúdať na bezpečnosť. Takáto elektronika je zraniteľná a vôbec by nemala byť pripojená k internetu,“ upozornila spoločnosť.
Zbaviť sa starého zariadenia vyhodením podľa nej tiež nie je z pohľadu bezpečnosti najlepší nápad. Z ekologického hľadiska je problém, keď vyhodené zariadenia končia na skládkach, kde znečisťujú prostredie toxickými materiálmi. Používatelia by podľa spoločnosti nemali zabúdať na to, že staré zariadenia často obsahujú dôverné informácie, ktoré sa v nich nazbierali počas ich aktívneho používania.
Nepodporované zariadenia môžu skončiť aj ako zombie v botnete. „Ide o sieť kompromitovaných zariadení ovládaných útočníkom, ktorý ich využíva na nekalé účely. Takéto zombie zariadenia sa najčastejšie používajú na spustenie distribuovaného útoku odmietnutia služby, pri ktorom dôjde k preťaženiu konkrétnej siete alebo webovej stránky,“ objasnila spoločnosť.
Používateľom preto odporúča udržiavať svoje zariadenia v aktualizovanom stave a keď to nie je možné, zbaviť sa ich bezpečným spôsobom, teda vymazať starý obsah. Pokiaľ im nájdu nové využitie, nemali by byť pripojené na internet.
Prezident plánuje zvolať stretnutie k reforme financovania samospráv
V budúcom roku by sa malo v Prezidentskom paláci uskutočniť stretnutie predstaviteľov všetkých samosprávnych organizácií s príslušnými ministrami k reforme financovania samospráv.
Katar hrozí EÚ zastavením dodávok LNG
Katar prestane dodávať plyn do Európskej únie, ak členské štáty budú prísne presadzovať novú legislatívu proti nútenej práci a poškodzovaniu životného prostredia.
Analytik: Slovenské vlády dlhodobo vnímajú podnikateľský sektor ako zdroj daní
Slovenské podnikateľské prostredie čelí viacerým výzvam, jednou z nich je fakt, že slovenské vlády sa dlhodobo pozerajú na tento sektor ako na zdroj daní, nie ako na zdroj bohatstva krajiny.
APAS: Slovensko uspelo tento rok v automobilovej výrobe, zaostávala však vo vzdelávaní
Slovensko bolo tento rok lídrom v automobilovej výrobe a rovnako vyniklo aj pri získavaní zahraničných investícií. Na druhej strane však zaostávalo v oblasti vzdelávania, inovácií a investícií do startupov.