Pakistanec si kúpil mladú Slovenku, ktorú potom znásilňoval
Spolupráca medzi slovenskou a britskou políciou pomohla pri odhalení obchodovania s ľuďmi.
Ženu odvliekli do Anglicka a predali
Podľa kráľovského súdu vo Woolwich mladá žena bola na Slovensku nezamestnaná a žila na ulici. V obchodnom centre ju oslovili dvaja muži s tým, či by neodišla s nimi do Anglicka, kde by sa vydala za pakistanského muža.
Najprv ju dva týždne držali v byte na Slovensku a vo februári tohto roku previezli do mesta Gravesend, na adresu v Abbey Road, kde ju predstavili 30-ročnému Tiborovi S. a jeho manželke 27-ročnej manželke Viktórii. V polovici marca ju odviezli do Stratfordu k 32-ročnému Muhammadovi Badar Ul Islamovi z Pakistanu, ktorý súhlasil, že si ju kúpi a fiktívne sa s ňou zosobáši, aby tak legalizoval svoj pobyt na Britských ostrovoch.
"Vyšetrovaním sa zistilo, že za Slovenku zaplatil 4500 libier. Šesť dní ju držal vo svojom byte, kde ju niekoľkokrát znásilnil. Žena potom skončila v nemocnici, kde musela podstúpiť operáciu," opisuje prípad náš rezort vnútra. Britskú políciu kontaktoval zdravotnícky personál.
Britskí policajti v tomto prípade zadržali troch mužov a jednu ženu. Kráľovský súd vo Woolwich ich vo štvrtok tento týždeň uznal vinných z rôznych trestných činov a odsúdil na niekoľkoročné tresty. Muhammad Badar Ul Islam dostal za znásilnenie a obchodovanie s ľuďmi osem rokov a šesť mesiacov.
Moderná forma otroctva
Tridsaťročný Rene S. si za sprisahanie s cieľom porušiť britské imigračné zákony odsedí tri roky, Viktoria S. za rovnaký trestný čin strávi za mrežami 16 mesiacov a Tibor S. za obchodovanie s ľuďmi a kupliarstvo dostal desať rokov.
Počas vyšetrovania polícia v dome na Abbey Road našla fotokópie českých pasov, slovenských občianskych preukazov a cestovných faktúr na mená žien zo Slovenka. Sudca kráľovského sudu Michael Topolski označil obchodovanie s ľuďmi za modernú formu otroctva.
S vyšetrovaním pomohla policajná pridelenkyňa Adriana Koláriková. Spolu s Eurojustom sa zriadil špeciálny vyšetrovací tím zložený z pracovníkov Jednotky obchodovania s ľuďmi pri Metropolitnej polícii v Londýne a Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii Úradu Hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru SR.
„Bolo to náročné a citlivé vyšetrovanie. Obchodovanie s ľuďmi má na dlhé roky veľký duševný a fyzický vplyv na obete. Budeme pokračovať v spolupráci so Slovenskom s cieľom zastaviť organizované skupiny, ktoré sa venujú obchodovaniu s ľuďmi,“ uviedol detektív McCormack.
Zrážka dvoch osobných vozidiel si vyžiadala životy dvoch ľudí
K vážnej dopravnej nehode došlo vo štvrtok predpoludním pri obci Kobyly v okrese Bardejov.
Banská Bystrica ponúka zimnú zábavu: Sánkovanie, bobovanie a korčuľovanie zdarma
Mrazivá noc zo stredy (25. 12.) na štvrtok umožnila na plážovom kúpalisku v Banskej Bystrici dosnežiť celý svah na sánkovanie či bobovanie.
Sociálny tlak a sviatky: Alkohol môže byť rizikom pre zraniteľné skupiny
Sviatky sú z hľadiska pitia alkoholu rizikovejším obdobím. Ohrození sú najmä mladí, osoby so psychickými problémami či ľudia s problémami s alkoholom.
Sv. Štefan: Prvý mučeník, na ktorého kresťania spomínajú počas Vianoc
Druhý sviatok vianočný je pre veriacich kresťanov dňom spomienky na diakona a prvého mučeníka sv. Štefana, ktorý bol pre vieru v Ježiša Krista ukameňovaný.
Zverejnili nahrávky z poľovníckej chaty: Príbuzné policajtov ich zverejnili ako „vianočný darček“
Kompletné nahrávky z poľovníckej chaty v Čifároch sa v predvianočnom čase opäť dostali na verejnosť.