• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 28.12.2024Meniny má Ivana, Ivona
-1°Bratislava

Psychologička: Deti sa stávajú čitateľsky negramotnými

  • DNES - 7:48
  • Bratislava
Psychologička: Deti sa stávajú čitateľsky negramotnými

Klinická psychologička Alica Farkašová pre TASR skonštatovala, že deti sa stávajú čitateľsky negramotnými.

Výsledkom je zhoršený školský prospech, čítanie je totiž spojené so schopnosťou sústrediť sa. Deti radšej siahnu po klipovom obsahu, ktorý ponúkajú televízie či mobilné telefóny. Ich miera sústredenosti klesá, rovnako ako schopnosť ich kognitívneho myslenia.

Priblížila, že mozog pri čítaní uchováva informácie do krátkodobej aj dlhodobej pamäti a pri čítaní beletrie sa aktívne zapája aj vybavovanie z pamäti - týmto „tréningom“ sa zvyšuje schopnosť zapamätávať a vybavovať si veci z pamäti. „Pravidelné čítanie už od detského veku pomáha udržiavať dlhšie kognitívne funkcie na dobrej úrovni,“ vysvetlila Farkašová.

Pravidelné čítanie má vplyv aj na rozvoj kreativity a predstavivosti, ktorú možno aplikovať aj do iných oblastí života. Zároveň rozvíja aj časť mozgu zodpovednú za rozhodovanie. „Žijeme v čase, keď sme neustále obklopení rôznymi technológiami, ktoré na nás pôsobia mnohými podnetmi a znižujú schopnosť koncentrácie. Mozgu trvá až 20 minút, kým sa naša schopnosť sústrediť vráti 'do normálu'. Práve neprerušované čítanie nám zvyšuje túto schopnosť,“ doplnila.

Čítaním sa okrem toho zvyšuje aj úroveň porozumenia. „Možno konštatovať, že čím viac čítame, tým sa nám zvyšuje schopnosť zámerne venovať pozornosť aj náročným úlohám. Vďaka čítaniu sa nám rozširuje slovná zásoba, a tým sa zlepšuje naše vyjadrovanie, či už verbálne, alebo písomné,“ skonštatovala Farkašová.

Dodala tiež, že čítanie má vplyv aj na rozvoj empatie, sociálnych zručností a duševné zdravie. „Už 30 minút čítania denne znižuje stres až o 68 percent,“ tvrdí Farkašová. Okrem iného, spoločné čítanie rodiča s dieťaťom posilňuje pozitívnu citovú väzbu.

Vtedajšie Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR a Národný inštitút vzdelávania a mládeže zverejnili v decembri 2023 výsledky na Slovensku v poradí už siedmeho cyklu medzinárodnej štúdie Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) v rámci projektu PISA 2022. V čitateľskej a prírodovednej gramotnosti zostal výkon slovenských žiakov, podobne ako v predchádzajúcich cykloch, pod priemerom krajín OECD. Percentuálny podiel žiakov v oblasti čitateľskej gramotnosti sa od roku 2018 znížil zo 4,6 percenta na 3,4 percenta (rok 2022).

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ladislav Novomeský: 120 rokov od narodenia básnika a intelektuála

Ladislav Novomeský: 120 rokov od narodenia básnika a intelektuála

VČERA - 6:16Zaujímavosti

Svojou umeleckou a publicistickou tvorbou sa zaradil medzi osobnosti európskeho formátu, bol najvýznamnejší domáci predstaviteľ ľavicovej avantgardy v medzivojnovom období.

Toto na čistenie plesne nepoužívajte, môžete ju ešte zhoršiť

Toto na čistenie plesne nepoužívajte, môžete ju ešte zhoršiť

20:16 26.12.2024Zaujímavosti

Niektoré výrobky, ktoré majú pomáhať pri čistení plesne, môžu problém s ňou ešte zhoršiť.

Čo veda hovorí o Santovi a jeho soboch? Prekvapivé fakty

Čo veda hovorí o Santovi a jeho soboch? Prekvapivé fakty

10:16 26.12.2024Zaujímavosti

Santa Claus je magická bytosť, ktorá nosí darčeky deťom po celom svete a výdatne si pri tom pomáha kúzlom Vianoc.

Ako za 5 sekúnd zistiť, či je olivový olej pokazený

Ako za 5 sekúnd zistiť, či je olivový olej pokazený

7:03 26.12.2024Zaujímavosti

Aj taká odolná potravina ako olivový olej sa môže pokaziť. Ako čo najrýchlejšie zistiť, či ho ešte možno používať?