Zomrel bývalý americký prezident, v Bielom dome zažil úspechy aj kontroverzie
- 6:05 30.12.2024
- Washington

Vo veku 100 rokov zomrel bývalý americký prezident Jimmy Carter. Informovali o tom v nedeľu americké médiá, na ktoré sa odvolala agentúra AFP, píše TASR.
V poradí 39. americký prezident a laureát Nobelovej ceny za mier zomrel v nedeľu vo svojom dome v Plains v americkom štáte Georgia, potvrdil pre denník The Washington Post jeho syn James E. „Chip“ Carter III. Bezprostrednú príčinu úmrtia ale neuviedol.
„Môj otec bol hrdinom nielen pre mňa, ale pre každého, kto verí v mier, ľudské práva a nesebeckú lásku,“ uviedol Chip Carter.
Na sociálnej sieti X úmrtie neskôr potvrdila aj charitatívna organizácia Carterovo centrum, ktorú v roku 1982 po odchode z Bieleho domu založil spoločne s manželkou Rosalynn.
„Náš zakladateľ, bývalý prezident USA Jimmy Carter, zomrel dnes popoludní v Plains v Georgii,“ uviedlo centrum v správe s tým, že Carter zomrel pokojne, obklopený svojou rodinou.
Jimmymu Carterovi v roku 2015 diagnostikovali rakovinu mozgu a pečene a podrobil sa operácii a rádioterapii. Podľa lekárov bola liečba úspešná. V roku 2019 spadol a utrpel zlomeninu v oblasti bedrového kĺbu. V ten istý rok sa 22. marca stal najdlhšie žijúcim prezidentom v dejinách USA.
Carterovo centrum 18. februára 2023 oznámilo, že exprezident USA prešiel do tzv. domácej hospicovej starostlivosti. Rozhodol sa tak po sérii krátkych pobytov v nemocnici, pretože chce „stráviť zvyšný čas doma so svojou rodinou a namiesto ďalších lekárskych zásahov podstúpiť hospicovú (respektíve paliatívnu) starostlivosť“.
Odvtedy sa Carter na verejnosti objavoval veľmi zriedkavo. Jeho manželka a bývalá prvá dáma USA Rosalynn Carterová zomrela 19. novembra 2023. Manželský pár tvorili 77 rokov.
Carter bol prezidentom jedno funkčné obdobie. Do úradu bol zvolený v roku 1976. Jeho pôsobenie v Bielom dome zahŕňalo úspechy, ako napríklad mierové dohody medzi Izraelom a Egyptom z Camp Davidu, ale aj kontroverzie, akou bola islamistická revolúcia v Iráne a následná rukojemnícka kríza zahŕňajúca amerických diplomatov.

Putin sa poďakoval Severnej Kórei za pomoc v boji proti Ukrajine
Ruský prezident Vladimir Putin sa v pondelok poďakoval severokórejským vojakom za podporu v boji proti Kyjevu a v znovuzískaní Kurskej oblasti, ktorú obsadili ukrajinské sily.

Konzumácia ultra-spracovaných potravín zvyšuje riziko úmrtia
Konzumácia ultra-spracovaných potravín môže v Spojenom kráľovstve každoročne zapríčiniť tisíce úmrtí.

Netanjahu žiada demontáž jadrovej infraštruktúry Iránu
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyzval v sobotu na úplné zrušenie jadrového programu Iránu.

Južná Kórea odsúdila Severnú Kóreu po potvrdení vyslania vojakov do Ruska
Južná Kórea v pondelok ostro odsúdila Severnú Kóreu po jej prvom verejnom priznaní, že vyslala vojakov do Ruska na podporu jeho vojny proti Ukrajine.

USA žiadajú ukončenie vyslania severokórejských vojakov do Ruska proti Ukrajine
Americké ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že je znepokojené priamou účasťou Severnej Kórey na vojne Ruska na Ukrajine.