Zastavenie ruského plynu cez Ukrajinu ukončuje desaťročia energetickej dominancie Ruska
- 15:41 01.01.2025
- Moskva/Kyjev

Vývoz ruského plynu do Európy cez Ukrajinu plynovodmi zo sovietskej éry sa na Nový rok úplne zastavil, keďže Kyjev odmietol obnoviť tranzitnú dohodu. To znamená koniec desaťročí dominancie Ruska nad európskymi energetickými trhmi.
Všeobecne očakávané zastavenie neovplyvní ceny pre spotrebiteľov v Európskej únii (EÚ), na rozdiel od roku 2022, keď pokles dodávok komodity z Ruska vystrelil jej ceny na rekordné maximá, zhoršil krízu životných nákladov a zasiahol konkurencieschopnosť bloku.
Európska komisia uviedla, že EÚ sa na zastavenie dodávok pripravila. „Európska plynárenská infraštruktúra je dostatočne flexibilná na to, aby poskytovala plyn iného ako ruského pôvodu,“ uviedol hovorca Komisie a poukázal na významné zvýšenie dovozu skvapalneného zemného plynu (LNG) od roku 2022.
Slovensko a Rakúsko, zostávajúci odberatelia ruského plynu z EÚ cez Ukrajinu, si zabezpečili alternatívne dodávky, zatiaľ čo Maďarsko bude naďalej dostávať ruský plyn cez čiernomorský plynovod TurkStream.
Podnestersko, odtrhnutý proruský región Moldavska, ktorý sa tiež spoliehal na toky cez Ukrajinu, v stredu skoro ráno prerušil dodávky tepla a teplej vody do domácností. Miestna energetická spoločnosť Tirasteploenergo vyzvala obyvateľov, aby sa teplo obliekli, zavesili na okná prikrývky alebo hrubé závesy a používali elektrické ohrievače.
Ukrajina, ktorá odmietla predĺžiť tranzitnú dohodu, stratí až 1 miliardu USD (962,56 milióna eur) ročne na poplatkoch za tranzit plynu z Ruska. V snahe kompenzovať tieto straty od stredy štvornásobne zvýši tarify za prepravu plynu pre domácich spotrebiteľov, čo by mohlo priemysel krajiny stáť viac ako 1,6 miliardy hrivien (36,66 milióna eur) ročne.
Gazprom stratí z predaja plynu takmer 5 miliárd USD.
Hlavný odberateľ plynu na Slovensku, SPP, uviedol, že bude zásobovať svojich zákazníkov najmä plynovodmi z Nemecka a tiež z Maďarska, no bude čeliť dodatočným nákladom na tranzit.
Rusko a bývalý Sovietsky zväz strávili pol storočia budovaním si kľúčového podielu na európskom trhu s plynom, ktorý na vrchole dosahoval približne 35 %. EÚ ale od začiatku vojny na Ukrajine vo februári 2022 znížila svoju závislosť od ruskej energie nákupom väčšieho množstva plynu z Nórska a LNG z Kataru a Spojených štátov.
Kým v roku 2018 dodalo Rusko do Európy cez viaceré plynovody dohromady rekordných 201 miliárd kubických metrov (m3) plynu, po zatvorení plynovodu Jamal-Európa cez Bielorusko a poškodení potrubia Nord Stream v Baltickom mori v roku 2022 prepravilo Rusko cez Ukrajinu v roku 2023 už len asi 15 miliárd m3 plynu. To bol výrazný pokles zo 65 miliárd m3 v roku 2020, keď vstúpil do platnosti posledný päťročný kontrakt.
(1 EUR = 1,0389 USD; 1 EUR = 43,649 UAH)

Ak chcete dobre predať auto, vyberajte tieto farby
Na predaj ojazdeného auta vplýva aj jeho farba.

Väčšina kytíc v kvetinárstvach a supermarketoch v EÚ je plná pesticídov
Holanďania sú na celom svete známi pestovaním tulipánov. Patria medzi lídrov v medzinárodnom kvetinárskom sektore, ktorý je čoraz viac pod dohľadom ochranárov pre nadmerné používanie pesticídov na poliach.

Blíži sa veľká zmena, ktorá ohrozí polovicu počítačov na Slovensku
50 % počítačov sa môže stať bezpečnostným rizikom.

Pozor na takéto SMS od ZSE Energia, je to podvod
Spoločnosť ZSE Energia opätovne varuje pred podvodnými SMS správami.