• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 24.4.2025Meniny má Juraj
15°Bratislava

Chorvátskeho prezidenta Milanoviča opäť zvolili za hlavu štátu

  • 6:20 13.01.2025
  • Záhreb
Chorvátskeho prezidenta Milanoviča opäť zvolili za hlavu štátu

Súčasný chorvátsky prezident Zoran Milanovič bol opätovne zvolený do funkcie hlavy štátu. V nedeľňajšom druhom kole volieb s prehľadom zvíťazil nad Draganom Primoracom, vyplýva z odhadov. TASR o tom informuje podľa správy tlačovej agentúry AFP.

Milanovič získal 78 percent hlasov, zatiaľ čo Primorac, podporovaný vládnucim konzervatívnym Chorvátskym demokratickým spoločenstvom (HDZ), získal 22 percent, vyplýva z predbežných výsledkov, ktoré zverejnila tamojšia verejnoprávna stanica HRT.

Milanovič bol kandidátom opozičnej Sociálnodemokratickej strany Chorvátska (SDP). Ako jej líder bol v rokoch 2011-2016 premiérom Chorvátska.

Oprávnených voličov bolo 3,8 milióna. Svoje hlasy mohli odovzdať v 6755 volebných miestnostiach. V cudzine bolo v 38 krajinách otvorených 105 volebných miestností. Najviac ich bolo v Bosne a Hercegovine (42) a v Nemecku (17). Činnosť volebných komisií monitoruje 14.620 pozorovateľov.

Volebná komisia uviedla, že o 16.30 h SEČ bola účasť takmer 35 percent - o niečo nižšia ako v prvom kole. Volebné miestnosti boli otvorené od 07.00 h do 19.00 h.

V prvom kole volieb, ktoré sa konalo 29. decembra 2024, ani jeden z ôsmich kandidátov nezískal nadpolovičnú väčšinu hlasov; Milanoviča podporilo 49 percent voličov, Primorac získal 19,6 percenta hlasov.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
OSN varuje pred globálnou krízou spôsobenou nerovnosťou a nedôverou v inštitúcie

OSN varuje pred globálnou krízou spôsobenou nerovnosťou a nedôverou v inštitúcie

DNES - 21:45Zahraničné

Organizácia Spojených národov varuje pred hroziacou globálnou a sociálnou krízou podnietenou hospodárskou neistotou, rastúcou nerovnosťou a rozšírenou nedôverou v inštitúcie.

Trump žiada Najvyšší súd USA o schválenie zákazu transrodových osôb v armáde

Trump žiada Najvyšší súd USA o schválenie zákazu transrodových osôb v armáde

DNES - 20:41Zahraničné

Administratíva Donalda Trumpa požiadala Najvyšší súd USA, aby povolil zákaz služby transrodových osôb v armáde, kým prebiehajú súdne procesy s námietkami proti tomuto opatreniu.

So zosnulým pápežom Františkom sa doteraz prišlo rozlúčiť 90.000 ľudí

So zosnulým pápežom Františkom sa doteraz prišlo rozlúčiť 90.000 ľudí

DNES - 20:41Zahraničné

Od stredajšieho dopoludnia do štvrtkového večera prišlo vzdať úctu zosnulému pápežovi Františkovi už 90.000 veriacich.

Zdravotný stav brazílskeho exprezidenta Bolsonara sa podľa jeho lekárov zhoršil

Zdravotný stav brazílskeho exprezidenta Bolsonara sa podľa jeho lekárov zhoršil

DNES - 20:27Zahraničné

Zdravotný stav niekdajšieho brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara sa takmer dva týždne po poslednej operácii čriev zhoršil, uviedli vo štvrtok jeho lekári.

Macron ocenil odvahu učiteľov, ktorí zastavili študenta útočiaceho nožom v škole

Macron ocenil odvahu učiteľov, ktorí zastavili študenta útočiaceho nožom v škole

DNES - 19:57Zahraničné

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok ocenil odvahu učiteľov, ktorí sa postavili žiakovi útočiacemu nožom v súkromnej katolíckej strednej škole vo francúzskom meste Nantes.