Lekár varuje: Tento minerál často predpisujeme, no zvyšuje riziko rakoviny hrubého čreva
Nesprávne užívanie doplnku stravy môže mať negatívne dôsledky na vaše zdravie.
Odborník varoval, že jeden z najobľúbenejších doplnkov stravy vás môže vystaviť riziku potenciálne vážnych črevných problémov.
Užívanie niektorých druhov doplnkov železa častejšie ako raz denne môže spôsobiť hnačku, zápchu a zápal čriev, čo súvisí s ochoreniami, ako je Crohnova choroba a ulcerózna kolitída.
Mohlo by to tiež ovplyvniť vstrebávanie iných minerálov, uviedol britský všeobecný lekár Ahmed Abd Elbary vo videu na sociálnej sieti. Výskum už dlho naznačuje, že nadmerné užívanie železa môže tiež zvýšiť riziko rakoviny čriev. Elbary vysvetlil:
„Je to jeden z najčastejších liekov, ktoré predpisujeme, a napriek tomu ho všetci predpisujú nesprávne. Treba ho užívať raz denne, nie dvakrát denne a nie trikrát denne. Niekedy je rovnako dobré užívať ho každý druhý deň.
Dôvodom je, že pri perorálnom užívaní železa sa zvyšuje množstvo bielkoviny nazývanej hepcidín, ktorá blokuje transportér, ktorý je zodpovedný za prenos železa z čriev do krvi. Táto hladina sa zvýši na 24 hodín.
Preto keď už raz užijete železo, ďalšie užívanie spôsobí len hromadenie železa v črevách. To môže spôsobiť zápal čriev, ktorý môže spôsobiť hnačku, zápchu a bolesti žalúdka.“
Dlhodobé nadužívanie železa môže podľa lekára ovplyvniť aj črevný mikrobióm, čo môže spôsobiť nedostatočné vstrebávanie iných vitamínov a minerálov.
Muži by mali denne prijať približne 8,7 mg železa, pričom ženám vo veku 19-49 rokov sa odporúča 14,8 mg. Ženám nad 50 rokov sa odporúča 8,7 mg vzhľadom na to, že pravdepodobne prestali mať menštruáciu. Tablety železa predávané bez lekárskeho predpisu v lekárňach často obsahujú približne 14 mg v jednej tablete.
Tento minerál je nevyhnutný na tvorbu červených krviniek, ktoré roznášajú kyslík a krv po tele. Je nevyhnutný pre celý rad telesných funkcií, vrátane udržiavania celkovej energie a sústredenia, gastrointestinálnych procesov a zdravého imunitného systému.
Železo dokážete získať aj zo stravy
Foto: New Africa/Shutterstock.com
Všetko potrebné železo je však možné získať z každodennej stravy. Červené mäso, ako je hovädzie, jahňacie a bravčové mäso, je dietológmi označované za bohatý zdroj železa. Z rastlinných zdrojov železa je to najmä šošovica či tmavá listová zelenina a kapusta.
Výskumy už dlhšie naznačujú, že nadmerné dávky železa môžu u ľudí zvýšiť riziko vzniku komplikácií, ako je cirhóza, cukrovka alebo zlyhanie srdca.
Nadbytok železa môže tiež viesť k erektilnej dysfunkcii a strate sexuálnej túžby u mužov a ovplyvniť menštruačný cyklus žien. Štúdie tiež zistili, že vysoké hladiny železa môžu zvyšovať riziko rakoviny čriev, pretože spôsobujú oxidačné poškodenie buniek.
Počet prípadov rakoviny hrubého čreva u mladých ľudí stúpa. Ide o alarmujúci trend, ktorý odborníci spájajú s modernou stravou, vystavením chemickým látkam a životným štýlom.
Medzi príznaky rakoviny hrubého čreva patria zmeny v pohybe čriev, ako napríklad pretrvávajúca hnačka alebo zápch, krv v stolici, bolesti brucha, nadúvanie, neočakávaný úbytok hmotnosti a únava. Každý, kto pociťuje tieto príznaky, by sa mal obrátiť na svojho praktického lekára.
Ako často chodíte „na malú“? Pri tomto čísle treba spozornieť!
Aká frekvencia močenia sa počas dňa ešte považuje za zdravú, a kedy už môže ísť o príznak ochorenia? Zdravotníci poznajú presné číslo.
Užívate tento liek proti bolesti? Môže ovplyvniť vaše správanie
Užívanie bežného lieku proti bolesti môže viesť k zmenám v emóciách, naznačuje výskum.
Otrava jedlom: Táto strava vás dokáže ochrániť pred nepríjemnými symptómami
Lekári uviedli, aké potraviny by ste mali jesť, aby ste svoje črevá ochránili pred otravou z jedla.
Máte túto chybu krásy? Podľa doktorky budete vďaka tomu vyzerať mladšie
Lekárka odhalila prekvapivú nedokonalosť, ktorá značí, že budete v staršom veku vyzerať mladšie ako vaši rovesníci.