V Južnej Kórei sa začalo vypočúvanie zatknutého prezidenta Juna
- 6:19 15.01.2025
- Soul

Juhokórejskí vyšetrovatelia z Úradu pre vyšetrovanie korupcie (CIO) začali v stredu vypočúvať suspendovaného prezidenta Jun Sok-Jola v súvislosti s decembrovým vyhlásením stanného práva v krajine. TASR o tom informuje podľa správ agentúr Jonhap a AFP.
Úrady prezidenta zatkli v stredu ráno a následne ho previezli do kancelárie CIO. Jun súhlasil s vypočúvaním, aby sa tak podľa svojich slov vyhol „krviprelievaniu“.
Prezidentovi a ďalším predstaviteľom hrozí v prípade dokázania viny doživotné väzenie či dokonca trest smrti pre obvinenia zo vzbury, zneužitia právomoci a iných trestných činov. Zároveň sa Jun stal prvým zatknutým prezidentom v histórii krajiny, píše AFP.
Suspendovaná hlava štátu sa niekoľko týždňov vyhýbala zatknutiu vo svojom obytnom komplexe, ktorý chránili členovia prezidentskej bezpečnostnej služby. Opozícia označila rezidenciu za „pevnosť“ potom, čo ochranka v areáli umiestnila ostnatý drôt a barikády. Vyšetrovatelia sa po prvý raz pokúsili zatknúť Juna 3. januára, keď im v tom zabránili stovky príslušníkov prezidentskej ochranky a vojaci.
Prezident pred zatknutím zverejnil vopred nahrané video, v ktorom oznámil, že podstúpi vypočúvanie, aby zabránil „akémukoľvek nešťastnému krviprelievaniu“, i keď vyšetrovanie považuje za nezákonné, píše AFP.
Juhokórejská opozičná Demokratická strana (DP) v stredu vyhlásila, že zatknutie prezidenta umožní prinavrátenie poriadku do krajiny po týždňoch politických nepokojov. „Zatknutie Jun Sok-Jola je prvým krokom k obnoveniu ústavného poriadku, demokracie a právneho štátu. Ide o naozaj šťastné potvrdenie toho, že verejná moc a spravodlivosť v Južnej Kórei stále existujú,“ povedal na zasadnutí strany DP jej predseda.
Prezident Jun 3. decembra 2024 vyhlásil stanné právo, čím vyvolal v krajine politickú krízu, hoci jeho rozhodnutie na základe ústavy po len niekoľkých hodinách zrušil parlament. Ten následne inicioval proces odvolania hlavy štátu (impeachment).

Macron vyzýva Putina, aby „prestal klamať“, že chce mier vo vojne na Ukrajine
Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyhlásil, že šéf Kremľa Vladimir Putin musí „prestať klamať“ o tom, že chce mier vo vojne na Ukrajine, zatiaľ čo pokračuje v útokoch na ňu.

Účasť na Františkovom pohrebe doteraz potvrdilo 130 delegácií a 50 hláv štátov
Účasť na pohrebe pápeža Františka doteraz potvrdilo 130 zahraničných delegácií a 50 hláv štátov, potvrdilo vo štvrtok oddelenie protokolu vatikánskeho štátneho sekretariátu.

Trump kritizoval ruské útoky na Kyjev, Putina vyzval, aby ich zastavil
Americký prezident na svojej sociálnej sieti Truth kritizoval nočné raketové a dronové útoky na ukrajinskú metropolu Kyjev zo strany Ruska, pri ktorých zomrelo deväť ľudí a ďalších 70 utrpelo zranenia.

Študent strednej školy v Nantes pobodal 4 žiakov, jedného zabil
Najmenej jeden žiak súkromnej katolíckej strednej školy vo francúzskom meste Nantes zahynul vo štvrtok po tom, ako ho nožom dobodal iný študent.

Rusko je potrebné dostať pod väčší tlak, vyhlásil Zelenskyj
Ukrajina podľa prezidenta Volodymyra Zelenského momentálne nevidí silný tlak na Rusko či nové sankcie voči nemu, a to ani napriek neochote Moskvy pokročiť v rokovaniach o ukončení vojny.