Pavel: Boj Palacha proti akceptovaniu lží vo verejnom priestore je stále aktuálny
- DNES - 11:17
- Praha,
K pamätníku pred múzeom si Palachovu pamiatku prišli uctiť viacerí politici, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.
Protest Jana Palacha, ktorý sa pred 56 rokmi zapálil pred budovou Národného múzea v Prahe, aby prebudil spoločnosť z letargie, je podľa českého prezidenta Petra Pavla najvyššou možnou obetou jednotlivca za ideály, ktorým verí. Napísal to vo štvrtok na sociálnej sieti X.
„Jeho boj proti okupácii štátu a akceptovaniu lží vo verejnom priestore je v dnešnej dobe, bohužiaľ, stále aktuálny. Spomínajme preto nielen na jeho smrť, ale tiež na hodnoty, za ktoré v prospech slobody nášho štátu obetoval svoj mladý život,“ uviedol Pavel. Dodal, že spoločnosť by mala viac robiť pre to, aby už nikto necítil potrebu takto zúfalým činom prebúdzať národ zo sebazničujúcej letargie.
Podľa českého premiéra Petra Fialu Palach svojím činom aj dnes ukazuje, že je potrebné bojovať za slobodu a že ľahostajnosť umožňuje, aby o ňu ľudia prišli. Dodal, že jeho čin by mal byť mementom. „Nebuďme ľahostajní, pozerajme sa na to, čo sa deje u nás a okolo nás a každý deň bojujme svojou aktivitou za to, aby sme boli slobodní a mohli žiť v dobrej spoločnosti,“ povedal pred Národným múzeom český premiér.
Protest Jana Palacha dodnes vnímám jako nejvyšší možnou oběť jednotlivce pro ideály, kterým věří, a jako nejsilnější morální apel a vzpouru proti rezignované náladě společnosti. Jeho boj proti okupaci státu a akceptování lží ve veřejném prostoru je v dnešní době bohužel stále…
— Petr Pavel (@prezidentpavel) January 16, 2025
Palacha si uctili aj poslanci a senátori
K Pamätníku Jana Palacha a Jana Zajíca položili kvety a zapálili sviečky aj poslanci a senátori. Predseda Senátu Miloš Vystrčil uviedol, že život v neslobode vedie k bezútešnosti. „Taký život nie je plnohodnotný a v niektorých prípadoch vedie dokonca k tomu, že niekto pre to, aby sa to zmenilo, ten svoj život obetuje. Taký bol Jan Palach a ďalší,“ podotkol.
Nutnosť dokázať sa ozvať a nemlčať, keď sa deje bezprávie je odkazom Palachovho činu podľa šéfky Poslaneckej snemovne Markéty Pekarovej Adamovej. „Vždy je nutné si pripomínať, čo viedlo k tomu, že žijeme v slobode a demokracii, lebo ony nie sú samozrejmé ani pre mnoho ľudí na celom svete v súčasnej dobe v 21. storočí,“ dodala.
V hornej časti Václavského námestia sa 16. januára 1969 dvadsaťročný Palach polial benzínom a zapálil. Okoloidúci plamene uhasili kabátmi a sanitka ho previezla do nemocnice. O tri dni neskôr zomrel na následky ťažkých popálenín. Palachov čin mal mimoriadny ohlas nielen vo vtedajšom Československu, ale aj v zahraničí. K podobnému kroku sa krátko potom odhodlali aj ďalší, napríklad Jan Zajíc, Josef Hlavatý, Evžen Plocek či Michal Lefčík v Košiciach.
Danko pre TASS: SR a Rusko plánujú tento rok zintenzívniť vzájomné návštevy
Slovensko a Rusko plánujú v roku 2025 zvýšiť počet vzájomných návštev, pričom na slovenskom ministerstve kultúry sa už pripravujú pozvania pre predstaviteľov ruskej kultúry, povedal podpredseda Národnej rady SR (NR SR) Andrej Danko (
Zelenskyj: Európa bez ukrajinskej armády nemá proti Rusku žiadnu šancu
Európa si bez ukrajinského vojska neporadí s ruskou armádou, pretože je početnejšia, povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Putin sa má stretnúť s Trumpom, príde s touto požiadavkou
K stretnutiu by podľa Trumpa mohlo dôjsť v priebehu najbližšieho polroka.
Britský premiér Starmer pricestoval do Kyjeva, chce vyjadriť podporu Ukrajine
Britský premiér Keir Starmer pricestoval vo štvrtok na Ukrajinu, aby vyjadril pokračujúcu podporu krajine krátko pred inauguráciou novozvoleného amerického prezidenta Dondalda Trumpa.