Riaditeľ TikToku poďakoval Trumpovi za spoluprácu v zotrvaní platformy v USA
- 5:48 18.01.2025
- Washington

Generálny riaditeľ sociálnej siete TikTok Čou Šou-c' v piatok poďakoval zvolenému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi za jeho podporu v úsilí o zachovanie dostupnosti tejto platformy pre amerických používateľov.
„Chcem poďakovať prezidentovi Trumpovi za jeho záväzok spolupracovať s nami na nájdení riešení, ktoré umožní zachovať dostupnosť TikToku v Spojených štátoch,“ povedal Čou.
„Sme vďační a teší nás, že máme podporu prezidenta, ktorý skutočne rozumie našej platforme - prezidenta, ktorý využíva TikTok na vyjadrenie vlastných myšlienok a názorov, spája sa s celým svetom a generuje tým viac ako 60 miliárd zobrazení svojho obsahu,“ dodal.
Svoje vyjadrenie zverejnil vo videu na TikToku krátko po tom, ako administratíva prezidenta Joea Bidena oznámila, že rozhodnutie o prípadnom zákaze tejto platformy v USA prenechá nastupujúcej vláde Trumpa.
Trump sa k záležitosti vyjadril v piatok na sociálnej sieti Truth Social. „Rozhodnutie Najvyššieho súdu sa očakávalo a každý ho musí rešpektovať. Moje rozhodnutie o TikToku príde v nie príliš vzdialenej budúcnosti, ale musím mať čas na preskúmanie situácie,“ uviedol.
Najvyšší súd USA v piatok odobril zákon, podľa ktorého musí čínsky vlastník predať TikTok do nedele, inak bude v USA platforma zakázaná. Súčasťou zákona je prechodné obdobie 90 dní, počas ktorého sa môže zákaz oddialiť. Platiť však bude iba v prípade, že do nedele nastane pokrok v otázke predaja sociálnej siete. Podľa agentúry AP sa zatiaľ k odpredaju TikToku neschyľuje.
Technologickí odborníci upozornili, že aplikácia z telefónov existujúcich amerických používateľov po uplatnení zákazu nezmizne, avšak nebudú si môcť stiahnuť aktualizácie, čo spôsobí, že v blízkej budúcnosti sa stane nepoužiteľnou. Noví používatelia si ju nebudú môcť stiahnuť vôbec.
Počas svojho prvého funkčného obdobia sa Trump neúspešne pokúsil zakázať TikTok, ale v priebehu svojej predvolebnej kampane v roku 2024 sa stal jej používateľom. Vo videu, ktoré na platforme zverejnil v júni, dokonca vyhlásil, že „zachráni TikTok“.
Očakáva sa, že Čou Šou-c' sa v pondelok zúčastní na Trumpovej inaugurácii, informuje NBC News.

V Bazilike sv. Petra pokračuje lúčenie so zosnulým pápežom Františkom
Baziliku sv. Petra vo Vatikáne vo štvrtok od 07.00 h opäť otvorili pre veriacich a pútnikov, aby mohli vzdať poctu zosnulému pápežovi Františkovi, ktorý zomrel na Veľkonočný pondelok vo veku 88 rokov.

Rusko útočilo na Kyjev, hlásia obete
Počet obetí ruského raketového a dronového útoku na Kyjev podľa ukrajinských úradov stúpol na deväť. Ďalších najmenej 63 ľudí utrpelo zranenia.

Netanjahu v deň pamiatky obetí holokaustu kritizoval Irán i hnutie Hamas
Netanjuahu varoval, že osud ľudstva bude ohrozený, pokiaľ Teherán získa jadrové zbrane.

Tucet amerických štátov žaluje Trumpa
Dvanásť amerických štátov v stredu zažalovalo administratívu prezidenta Donalda Trumpa pre jej colnú politiku na Súde pre medzinárodný obchod v New Yorku.

Litva obviňuje Rusko a Bielorusko z viacerých útokov vo Vilniuse
Litovská tajná služba v stredu obvinila Minsk a Moskvu z pokusu o zorganizovanie útokov proti Bielorusom v litovskej metropole Vilnius.