• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 24.4.2025Meniny má Juraj
17°Bratislava

Prezident Južnej Kórey Jun Sok-jol vo väzbe: Sud schválil zatykač za pokus o stanné právo

  • 22:07 18.01.2025
  • Soul
Prezident Južnej Kórey Jun Sok-jol vo väzbe: Sud schválil zatykač za pokus o stanné právo

Súd v juhokórejskej metropole Soul schválil v nedeľu ráno miestneho času žiadosť protikorupčného úradu o vydanie zatykača na prezidenta Jun Sok-jola za jeho pokus o vyhlásenie stanného práva začiatkom decembra 2024, čím zároveň predĺžil jeho vyšetrovaciu väzbu. Informovala o tom agentúra Jonhap.

Sudca zdôvodnil tento krok hrozbou zničenia dôkazov. Jun Sok-jol sa tak stal prvým úradujúcim prezidentom v novodobých dejinách Južnej Kórey, ktorého vzali do väzby.

Jun Sok-jola zadržali vyšetrovatelia Úradu pre vyšetrovanie korupcie vysokopostavených predstaviteľov (CIO) v stredu a previezli ho do svojho sídla, kde ho chceli vypočuť. Jun však odmieta vypovedať a tvrdí, že CIO nemá právomoc ho zatknúť.

Prvý zatykač platil len 48 hodín, CIO preto v piatok požiadal o jeho predĺženie.

Po vydaní nového zatykača môžu vyšetrovatelia držať prezidenta zbaveného právomocí vo väzbe 20 dní. Do tejto lehoty sa ráta aj čas od jeho stredajšieho zatknutia.

CIO chce po desiatich dňoch postúpiť vyšetrovanie prezidenta prokuratúre. Očakáva sa, že tá ho obžaluje pred uplynutím 20-dňovej väzby.

Po vydaní nového zatykača nahnevaní stúpenci prezidenta vtrhli do priestorov súdu a vykrikovali jeho meno.

Jun Sok-jol prekvapujúco vyhlásil stanné právo 3. decembra, keď sa v parlamente konala rozprava o budúcoročnom rozpočte. Tento krok zdôvodnil údajnými sympatiami opozície k Severnej Kórei. Opozíciou ovládaný parlament však využil svoje právo veta, ktoré musel Jun rešpektovať, a po niekoľkých hodinách stanné právo zrušil. Poslanci následne 14. decembra odhlasovali začatie impeachmentu, o ktorom rozhodne ústavný súd. Junovi bol medzitým pozastavený výkon funkcie. Vyhlásenie stanného práva uvrhlo Južnú Kóreu do najhoršej politickej krízy za posledné desaťročia.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
V Bazilike sv. Petra pokračuje lúčenie so zosnulým pápežom Františkom

V Bazilike sv. Petra pokračuje lúčenie so zosnulým pápežom Františkom

DNES - 9:07Zahraničné

Baziliku sv. Petra vo Vatikáne vo štvrtok od 07.00 h opäť otvorili pre veriacich a pútnikov, aby mohli vzdať poctu zosnulému pápežovi Františkovi, ktorý zomrel na Veľkonočný pondelok vo veku 88 rokov.

Rusko útočilo na Kyjev, hlásia obete

Rusko útočilo na Kyjev, hlásia obete

DNES - 6:50Zahraničné

Počet obetí ruského raketového a dronového útoku na Kyjev podľa ukrajinských úradov stúpol na deväť. Ďalších najmenej 63 ľudí utrpelo zranenia.

Netanjahu v deň pamiatky obetí holokaustu kritizoval Irán i hnutie Hamas

Netanjahu v deň pamiatky obetí holokaustu kritizoval Irán i hnutie Hamas

DNES - 6:19Zahraničné

Netanjuahu varoval, že osud ľudstva bude ohrozený, pokiaľ Teherán získa jadrové zbrane.

Tucet amerických štátov žaluje Trumpa

Tucet amerických štátov žaluje Trumpa

DNES - 6:17Zahraničné

Dvanásť amerických štátov v stredu zažalovalo administratívu prezidenta Donalda Trumpa pre jej colnú politiku na Súde pre medzinárodný obchod v New Yorku.

Litva obviňuje Rusko a Bielorusko z viacerých útokov vo Vilniuse

Litva obviňuje Rusko a Bielorusko z viacerých útokov vo Vilniuse

DNES - 6:14Zahraničné

Litovská tajná služba v stredu obvinila Minsk a Moskvu z pokusu o zorganizovanie útokov proti Bielorusom v litovskej metropole Vilnius.