Vláda spresnila podmienky pre záujemcov o štátom podporované nájomné byty
- 11:19 22.01.2025
- Bratislava

Vláda spresnila podmienky pre záujemcov o pridelenie bytu v systéme štátom podporovaného nájomného bývania.
Ide najmä o upresnenie pri posudzovaní príjmov záujemcov či výpočte priemerného mesačného príjmu domácnosti záujemcu. Úprava sa tiež týka zjednodušenia registrácie pre záujemcov o štátom podporované nájomné byty. Úpravu nariadenia o niektorých opatreniach v súvislosti so štátnou podporou nájomného bývania schválil vládny kabinet v stredu.
„Nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 327/2022 Z. z. o niektorých opatreniach v súvislosti so štátnou podporou nájomného bývania sa mení s cieľom reagovať na aktuálne potreby efektívneho spustenia systému štátom podporovaného nájomného bývania. Navrhované zmeny spresňujú platné znenie nariadenia vlády najmä s ohľadom na zaistenie flexibility a efektívnosti pre Agentúru štátom podporovaného nájomného bývania pri činnosti overovania príjmov, ako aj pri následnom prideľovaní bytov jednotlivým cieľovým skupinám podporujúc transparentnosť procesu a reflektujúc sociálne i ekonomické záujmy štátu a občanov,“ priblížilo Ministerstvo dopravy SR v predkladacej správe.
V novom nariadení vláda upresnila ďalšie druhy posudzovaných príjmov na účely splnenia kritérií záujemcom o štátom podporované nájomné bývanie a spresnila aj spôsob ich preukazovania. Kabinet tiež upresnil výpočet priemerného mesačného príjmu domácnosti záujemcu.
Nové nariadenie má tiež priniesť dynamickejšie schvaľovanie projektov nájomného bývania agentúrou či vecne a časovo efektívnejšie prerozdelenie bytov medzi jednotlivé preferované kategórie záujemcov. Cieľom úpravy legislatívy je tiež odstránenie neobsadenosti bytov štátom podporovaného nájomného bývania nájomníkmi pre prieťahy, ktoré by mohli vzniknúť pri schvaľovaní projektov nájomného bývania či pri prerozdeľovaní bytov.

Väčšina kytíc v kvetinárstvach a supermarketoch v EÚ je plná pesticídov
Holanďania sú na celom svete známi pestovaním tulipánov. Patria medzi lídrov v medzinárodnom kvetinárskom sektore, ktorý je čoraz viac pod dohľadom ochranárov pre nadmerné používanie pesticídov na poliach.

Blíži sa veľká zmena, ktorá ohrozí polovicu počítačov na Slovensku
50 % počítačov sa môže stať bezpečnostným rizikom.

Pozor na takéto SMS od ZSE Energia, je to podvod
Spoločnosť ZSE Energia opätovne varuje pred podvodnými SMS správami.

Majetok v 2. pilieri zaznamenal pokles, po prepade príde rast
Dôchodkové fondy v druhom pilieri zaznamenali v posledných mesiacoch pokles majetku zo 17,6 miliardy eur na 15,2 miliardy eur.

Bývalý šéf Google verí, že AI čoskoro nahradí väčšinu programátorov
Umelá inteligencia by mohla nahradiť väčšinu programátorov už v priebehu budúceho roka, myslí si bývalý výkonný riaditeľ spoločnosti Google Eric Schmidt.