Zelenskyj žiada zahraničných vojakov: Toto potrebujeme pre mier
- DNES - 15:54
- Kyjev/Davos
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si myslí, že akákoľvek mierová dohoda uzavretá s Ruskom by vyžadovala, aby na jej implementáciu dohliadalo najmenej 200.000 príslušníkov európskych mierových síl, píše TASR s odvolaním sa na agentúru AFP.
Úvahy o zastavení bojov na Ukrajine vznikli v súvislosti s návratom amerického prezidenta Donalda Trumpa do Bieleho domu - Trump totiž aj počas predvolebnej kampane prisľúbil ukončiť vojnu na Ukrajine veľmi rýchlo, hoci nikdy nevysvetlil ako.
Zelenskyj v utorok vo svojom prejave na Svetovom ekonomickom fóre (WEF) v Davose upozornil, že na akúkoľvek dohodu o ukončení konfliktu bude musieť dohliadať veľký zahraničný kontingent mierových síl.
Povedal, že vzhľadom na nízku početnosť ukrajinskej armády v porovnaní s ruskou „potrebujeme kontingenty s veľmi veľkým počtom vojakov“. Podľa jeho slov by malo ísť minimálne o 200.000 mierotvorcov. „Inak je to nič,“ dodal.
„Podporujem myšlienku o kontingentoch ako súčasti bezpečnostných záruk. Pretože ak oni (Rusko) majú 1,5-miliónovú armádu a my máme o polovicu menšiu, znamená to, že potrebujeme kontingenty s veľmi významným počtom vojakov,“ vysvetlil Zelenskyj.
Argumentoval, že akékoľvek iné usporiadanie by sa podobalo na monitorovaciu misiu pod vedením Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorá pôsobila na východe Ukrajiny a skončila svoju činnosť, keď Rusko vo februári 2022 začalo inváziu.
„Mali kancelárie a to je všetko,“ vyhlásil Zelenskyj, pričom zdôraznil, že z ukrajinského pohľadu sú potrebné ozbrojené sily, ktoré by zabránili ďalším ruským útokom.
Zelenskyj: Ukrajina musí byť zastúpená na všetkých mierových rozhovoroch
Ukrajinský líder opakovane vyhlásil, že Ukrajina musí byť zastúpená na akýchkoľvek - aj medzinárodných - rozhovoroch o ukončení vojny. Opäť pripomenul, že Rusko od ďalšieho útoku môžu odradiť len pevné bezpečnostné záruky pre Ukrajinu.
Ukrajina tvrdí, že Moskva by mohla zneužiť prímerie na dozbrojenie a doplnenie svojej armády, pričom poukazuje na dohody medzi separatistami podporovanými Kremľom na jednej strane a Kyjevom na druhej strane z roku 2014 a to, že ani tieto dohody nedokázali zabrániť invázii ruskej armády na Ukrajinu o osem rokov neskôr.
Zelenskyj v Davose vyzval Európu aj na vytvorenie spoločnej obrannej politiky a uviedol, že európske štáty by mali byť pripravené zvýšiť výdavky na obranu, pričom spochybnil Trumpovu oddanosť voči NATO.
Samotný Trump v utorok naznačil, že zváži uvalenie nových sankcií na Rusko, ak prezident Vladimir Putin odmietne rokovať o ukončení vojny na Ukrajine.
Ako bude vyzerať zahraničná politika USA? Prehovoril minister
Nový americký minister zahraničných vecí Marco Rubio v stredu oznámil, že jeho rezort sa odkloní od záležitostí klímy a kultúrnych otázok.
Americká vláda zastavila príchod aj utečencom, ktorým už schválili presídlenie
Administratíva nového amerického prezidenta Donalda Trumpa pozastavila vstup do USA aj utečencom, ktorí už dostali povolenie na presídlenie.
Zelenskyj: Ukrajina sa nevzdá právnych nárokov na územia okupované Ruskom
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu vyhlásil, že Ukrajina sa nevzdá právnych nárokov na svoje územia, ktoré sú momentálne okupované Ruskom, aj keby ju o to požiadali "všetci spojenci sveta".
Trump požiadal Putina o láskavosť, zároveň pohrozil Rusku sankciami
Americký prezident sa podľa vlastných slov chystá do Ruska.
K Británii sa priplavilo špionážne plavidlo, vláda varovala Putina
Britské námorníctvo monitoruje údajnú ruskú špionážnu loď Jantar, ktorá v pondelok preplávala vodami Spojeného kráľovstva, uviedol na pôde parlamentu britský minister obrany John Healey.