• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 23.4.2025Meniny má Vojtech
20°Bratislava

India je otvorená návratu svojich občanov, ktorí nelegálne žijú v USA

  • 9:34 23.01.2025
  • Washington
India je otvorená návratu svojich občanov, ktorí nelegálne žijú v USA

India je pripravená prijať späť svojich občanov, ktorí sa v Spojených štátoch zdržiavajú bez dokladov.

Vyhlásil to indický minister zahraničných vecí Subrahmanjam Džajšankar po stretnutí s rezortným partnerom z USA Marcom Rubiom

India je otvorená prijať späť občanov bez dokladov a práve preveruje osoby v Spojených štátoch, ktoré by mohli byť deportované, ozrejmil Džajšankar. „Chceme, aby indické talenty a zručnosti mali čo najviac príležitostí na globálnej úrovni. Zároveň však dôrazne odmietame nelegálnu mobilitu a migráciu,“ povedal Džajšankar v stredu skupine indických novinárov vo Washingtone.

V prípade každej krajiny, a USA nie sú výnimkou, sme vždy zastávali názor, že ak je tam niektorý z našich občanov nelegálne... sme vždy otvorení ich legitímnemu návratu do Indie,“ povedal.

Podľa správ z médií India spolupracuje s Trumpovou administratívou na deportácii približne 18.000 Indov, ktorí buď nemajú doklady, alebo im uplynula platnosť víz.

Džajšankar sa s Rubiom stretol vo Washingtone v utorok, deň po inaugurácii prezidenta Trumpa. Prezident USA tento týždeň vydal viacero dekrétov, ktorých cieľom je potlačiť nelegálne prisťahovalectvo a urýchliť deportáciu miliónov prisťahovalcov.

Rubio „zdôraznil prianie Trumpovej administratívy spolupracovať s Indiou na rozvoji hospodárskych vzťahov a riešení problémov súvisiacich s nezákonnou migráciou“, uviedla hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí USA Tammy Bruceová po utorkovom stretnutí.

India je piatou najväčšou ekonomikou na svete. Státisíce jej občanov však každoročne hľadajú lepšie pracovné príležitosti v zahraničí a ich najpopulárnejšou destináciou sú Spojené štáty.

Posledné sčítanie obyvateľstva v USA ukázalo, že počet ľudí indického pôvodu za desať rokov do roku 2020 sa zvýšil o približne 50 percent na 4,8 milióna.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Dcéra francúzskeho premiéra bola jednou z obetí násilia v cirkevnej škole

Dcéra francúzskeho premiéra bola jednou z obetí násilia v cirkevnej škole

DNES - 18:51Zahraničné

Dcéra francúzskeho premiéra Francoisa Bayroua tvrdí, že ako 14-ročná sa stala obeťou fyzického násilia.

Putin: Rusko má napriek zvýšeniu výroby nedostatok určitých typov zbraní

Putin: Rusko má napriek zvýšeniu výroby nedostatok určitých typov zbraní

DNES - 17:31Zahraničné

Ruské ozbrojené sily majú stále nedostatok určitých typov zbraní vrátane bezpilotných lietadiel, a to aj napriek značnému zvýšeniu produkcie, povedal v stredu ruský prezident Vladimir Putin.

Zelenskyj: Rusko mohlo získať technológiu dronov od Číny bez jej vedomia

Zelenskyj: Rusko mohlo získať technológiu dronov od Číny bez jej vedomia

DNES - 14:21Zahraničné

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu naznačil, že Rusko mohlo získať technológiu na výrobu dronov od Číny bez toho, aby o tom Peking skutočne vedel.

Vance: Buď Ukrajina a Rusko uzavrú dohodu, alebo sa USA z tohto procesu stiahnu

Vance: Buď Ukrajina a Rusko uzavrú dohodu, alebo sa USA z tohto procesu stiahnu

DNES - 13:27Zahraničné

Americký viceprezident J.D. Vance v stredu vyhlásil, že Rusko a Ukrajina musia uzavrieť dohodu, inak Washington ukončí svoje úsilie o dosiahnutie prímeria.