KDH: Slovenská zahraničná politika nemá víziu, smeruje na autoritársky východ
Podľa europoslankyne KDH Miriam Lexmann ochota predstaviteľov vlády stretnúť sa s diktátormi a predstaviteľmi totalitných režimov svedčí o autoritárskom zameraní súčasnej vlády.
Slovenská zahraničná politika za súčasnej koaličnej vlády nemá víziu ani ciele, iba jedno smerovanie - a to na autoritársky východ. V rámci rozhovoru to pre TASR uviedla europoslankyňa za KDH Miriam Lexmann. Svedčí o tom podľa nej ochota predstaviteľov vlády stretnúť sa s diktátormi a predstaviteľmi totalitných režimov, či už v Kremli, Pekingu alebo Baku.
Lexmann podotkla, že postavenie Slovenska vo svete je ovplyvnené radom vonkajších kríz. „Vrátane pokračujúcej nevyprovokovanej útočnej vojny Ruska proti Ukrajine, konfliktov na Blízkom východe, masovej nelegálnej migrácie a rastúcej asertivity autoritárskych a totalitných režimov, a to najmä komunistickej Číny, ktoré sa snažia šíriť svoj vplyv a podkopať našu bezpečnosť,“ spresnila.
KDH je znepokojené, že vláda ignoruje vzťahy s najbližšími demokratickými spojencami a namiesto toho buduje vzťahy s tými, ktorí podkopávajú medzinárodnú bezpečnosť a právo. „Znepokojujú nás zhoršujúce sa vzťahy s naším najbližším partnerom, Českou republikou. KDH to vníma ako priamy dôsledok krokov vlády premiéra Fica a jej zlyhania voči našim partnerom pri riešení kľúčových bezpečnostných otázok,“ dodala Lexmann.
Slovensko podľa hnutia v roku 2024 aktívne neprevzalo vedenie v žiadnej téme alebo politike na európskej úrovni. Za nedostatočnú, považuje napríklad koordináciu v otázkach nelegálnej migrácie a ochrane spoločných európskych hraníc.
KDH si myslí, že SR musí byť oveľa viac angažovaná v otázkach vlastnej bezpečnosti na všetkých úrovniach. „Týka sa to aj kybernetickej bezpečnosti či bezpečnosti našej kritickej infraštruktúry a zásobovacích reťazcov, ako aj investícií na dosahovanie väčšej energetickej a potravinovej sebestačnosti,“ priblížila europoslankyňa. Hnutie by tiež očakávalo, že Slovensko bude na európskej úrovni aktívnejšie pri presadzovaní národných záujmov.
V mestách po celom Slovensku sa protestovalo, zhromaždenia boli pokojné
V Bratislave a v ďalších takmer 30 mestách na Slovensku i v zahraničí sa v piatok podvečer konali protesty Slovensko je Európa. Polícia informuje, že zhromaždenia boli pokojné a bez vážnejších incidentov.
Na protest v Bratislave prišli desiatky tisíc ľudí
Podľa organizátorov sa piatkového protestu v Bratislave zúčastnilo asi 60 tisíc ľudí.
Všeobecná zdravotná poisťovňa sa vyjadrila ku kybernetickému útoku
Dáta poistencov sú po kybernetickom útoku v bezpečí, tvrdí VšZP.
Záchranári zasahujú pri zranenej chodkyni
Na Orave zasahuje záchranná zdravotná služba kvôli zrazenej chodkyni.
Hargaš z PS: Premiér hovorí najmä o politike, nie o tom, čo občania potrebujú počuť
Poslanec Národnej rady Ján Hargaš reagoval na vyhlásenie premiéra o kybernetickom útoku na systémy Všeobecnej zdravotnej poisťovne.