Antibiotikum vyvolalo extrémnu reakciu, lekári pred ním varujú
Zdravotnícki experti volajú po lepšom testovaní a preverení lieku predpisovaného na liečbu bakteriálnych infekcií.
Lekári vyzývajú na lepší výskum antibiotika Bactrim (u nás známe ako kotrimoxazol) po tom, ako u 12-ročnej školáčky vyvolalo extrémnu reakciu. Informuje o tom denník Daily Mail.
Bactrim sa predpisuje na liečbu infekčných ochorení ucha, hrudníka či brucha, v niektorých prípadoch aj na liečbu zápalu močových ciest. Liek však vyvolal závažnú reakciu u 12-ročnej Emmie Bellucciovej z Texasu, ktorá ho užívala kvôli problémom s cystickým akné.
Ako píše Daily Mail, Emmie v dôsledku užívania lieku utrpela závažné poškodenie a následné zlyhanie pľúc, v dôsledku čoho bola hospitalizovaná po dobu 5 mesiacov.
Podľa expertov Bactrim u mladých pacientov vyvoláva imunitnú odpoveď, pri ktorej telo útočí na zdravé pľúcne tkanivá. Žiadajú preto podrobnejší výskum jeho dlhodobých účinkov a hodnotenie rizikových faktorov pred jeho predpísaním.
Podľa detskej infektologičky Jennifer Goldmanovej ide o zriedkavý následok, o ktorom sa však veľa nevie. „Máme príležitosť dozvedieť sa viac o tom, ako zamedziť vzniku závažných komplikácií,“ uviedla.
Na vine je zrejme špecifický marker
Ako informuje Daily Mail, výskum zameraný na negatívne účinky Bactrimu začal už v roku 2018 po tom, ako po jeho užívaní došlo k zlyhaniu pľúc u 16-ročnej pacientky Zei Uwadiovej. Po zverejnení prípadu sa lekárom začali hromadiť sťažnosti ďalších pacientov a ich rodičov, ktorí sa stretli s podobným sledom udalostí.
Lekárska správa z roku 2021 hovorí dokopy o 14 zozbieraných prípadoch, pri ktorých u detí a mladistvých došlo po užití antibiotika k vzniku syndrómu akútnej respiračnej tiesne (ARDS), pri ktorom sa v pľúcach hromadia tekutiny. Následkom syndrómu zomrel každý tretí pacient a 20 percent z tých, ktorí prežili, muselo podstúpiť transplantáciu pľúc.
Lekári dnes síce predpisujú Bactrim len zriedka, no jeho výskum zďaleka nie je postačujúci, domnievajú sa autorky výskumu Goldmanová a Jenna Millerová.
Ako vedkyne informujú vo výskume, všetci pacienti postihnutí negatívnymi následkami užívania Bactrimu majú spoločný rovnaký typ HLA antigénu, ktorý sa podľa Goldmanovej môže vyskytovať u 20 až 30 percent populácie.
Dlhý covid ohrozuje viac jedno pohlavie
Výskum z dielne amerických vedcov sa pozrel na spojitosť dlhého covidu s pohlavím a syndrómom chronickej únavy.
Zmeny na očiach, ktoré by ste nikdy nemali ignorovať
Podľa odborníkov niektoré zmeny očí a zraku môžu napovedať o často prehliadanom zhubnom ochorení.
Muž jedol len mäso, maslo a syr: FOTO Toto sa mu stalo s rukami
Obmedzený jedálniček sa podpísal na výzore jeho rúk. Takýto následok muž nečakal.
Tento alkohol je „črevný zabijak“. Čo piť namiesto neho?
Ak už piť, tak s rozumom. Ktorý typ alkoholu najviac škodí črevám?
Hrozivé následky bežnej chyby v kuchyni: Toto u muža odhalil röntgen
Lekár na urgentnom príjme hovorí o „najšialenejšej röntgenovej snímke“, akú kedy videl.