Dlhý covid ohrozuje viac jedno pohlavie

Výskum z dielne amerických vedcov sa pozrel na spojitosť dlhého covidu s pohlavím a syndrómom chronickej únavy.
Dlhý covid je chronická porucha, ku ktorej dochádza po prekonaní infekcie vírusu SARS-CoV-2, pričom pretrváva po dobu aspoň troch mesiacov. Jedným z jeho typických príznakov je extrémna únava.
Ako zistil najnovší výskum publikovaný v žurnále JAMA Network Open, dlhý covid častejšie postihuje ženy ako mužov. Súvisiaci výskum zo stránok Journal of General Internal Medicine zas tvrdí, že k vzniku syndrómu chronickej únavy vo všeobecnosti najčastejšie dochádza u pacientov, ktorí prekonali ochorenie covid-19.
Záleží od veku a pohlavia
Po zhodnotení vyše 12 tisíc amerických pacientov, ktorí prekonali covid, vedci prišli na to, že dlhý covid sa o 31 percent častejšie vyskytuje u žien. Pohlavie však nie je jediný faktor, ktorý ovplyvňuje jeho výskyt – porucha sa častejšie dostavuje najmä u žien po 40-tke.
Vedcov zaujala aj skutočnosť, že dlhý covid sa takmer vôbec nevyskytuje u žien, ktoré boli po prekonaní ochorenia tehotné. Ako vysvetlila jedna z autoriek štúdie, lekárka Leora Horwitzová, je možné, že imunitné zmeny, ktoré prebiehajú v tele matky počas tehotenstva, prispievajú k lepšej ochrane pred dlhodobými následkami covidu.
Covid a chronický únavový syndróm
V príbuznej štúdii vedci zas zisťovali, ako sa prekonanie covidu podpisuje pod vznik chronického únavového syndrómu. Ako uviedol magazín Forbes, k vzniku syndrómu došlo u 4,5 nakazených pacientov, a len u 0,6 nenakazených ľudí.
Príčina vzniku chronického únavového syndrómu je dodnes neznáma, no často sa spája s inými vírusovými ochoreniami ako chronická lymská borelióza.
„Čoraz viac lekárov tieto ochorenia zastrešuje pod jeden termín 'poinfekčné chronické ochorenia',“ uviedla Horwitzová. „Pri ďalšom výskume pravdepodobne nájdeme ďalšie spoločné znaky,“ dodala.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?
Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?

Vírus covidu sa v tele drží dlhšie ako sme si mysleli, varujú vedci
Našli sme odpoveď na dlhý covid? Vedci v štúdii hovoria o zotrvačnosti vírusu v tele.

Ako chyba pri čistení zubov ovplyvňuje bolesť hlavy
Bolesti hlavy, brucha či iných častí tela sa u žien môžu vyskytnúť aj ako následok chyby pri dentálnej hygiene, varujú vedci.