• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 22.4.2025Meniny má Slavomír
17°Bratislava

Homan: S presunom ilegálnych migrantov na Guantánamo sa začne zrejme do 30 dní

  • 8:13 01.02.2025
  • Washington
Homan: S presunom ilegálnych migrantov na Guantánamo sa začne zrejme do 30 dní

Spojené štáty chcú s presunom migrantov do záchytného centra v zálive Guantánamo na Kube začať do 30 dní.

S odvolaním sa na člena americkej administratívy zodpovedného za ochranu hraníc Toma Homana o tom v piatok informoval denník The Washington Post (WP), píše TASR.

Myšlienku zriadiť centrum pre zadržiavanie nelegálnych migrantov na americkej vojenskej základni Guantánamo na Kube oznámil americký prezident Donald Trump v stredu.

Pošleme ich do Guantánama,“ vyhlásil Trump v Bielom dome. „V Guantáname máme 30.000 postelí na zadržiavanie najhorších kriminálnych nelegálnych cudzincov, ktorí ohrozujú Američanov,“ citovala ho AP.

Homan v rozhovore pre WP vyjadril predpoklad, že s presunom migrantov na Guantánamo „sa, dúfajme, začne do 30 dní“. Dodal, že v najbližších týždňoch plánuje vycestovať na tamojšiu americkú vojenskú základňu, aby dohliadol na výstavbu zariadenia pre migrantov.

Hoci Trump povedal, že zariadenie pojme až 30.000 migrantov, Homan prepokladá, že sa začne skôr s malým počtom.

Na námornej základni v zálive Guantánamo sa už jedno zariadenie pre migrantov nachádza. Príležitostne sa používa už desaťročia, najmä v prípadoch Haiťanov a Kubáncov zadržaných počas plavby na mori. Toto zariadenie je oddelené od prísne stráženého väzenia pre cudzincov podozrivých z terorizmu.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na pápežovom pohrebe sa očakáva 200.000 ľudí vrátane sto delegácií

Na pápežovom pohrebe sa očakáva 200.000 ľudí vrátane sto delegácií

DNES - 21:56Zahraničné

Pohrebu sa zúčastnia aj viacerí svetoví lídri.

Konkláve sa nezúčastnia dvaja kardináli s volebným právom

Konkláve sa nezúčastnia dvaja kardináli s volebným právom

DNES - 21:40Zahraničné

Právo voliť a byť volení majú všetci kardináli mladší ako 80 rokov.

Putin mal ponúknuť zastavenie bojov na Ukrajine

Putin mal ponúknuť zastavenie bojov na Ukrajine

DNES - 20:34Zahraničné

Ruský prezident Vladimir Putin údajne Spojeným štátom ponúkol zastavenie bojov na Ukrajine pozdĺž súčasných frontových línií.

Zelenskyj pripustil priame rokovania s Moskvou

Zelenskyj pripustil priame rokovania s Moskvou

DNES - 19:33Zahraničné

Prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok pripustil, že Ukrajina by v prípade uzavretia prímeria bola pripravená aj na priame rokovania s Ruskom.

Moskvu navštívi vyslanec z USA

Moskvu navštívi vyslanec z USA

DNES - 17:01Zahraničné

Osobitný vyslanec amerického prezidenta Donalda Trumpa Steve Witkoff by mal ešte tento týždeň pricestovať do Moskvy, informovali ruské štátne médiá s odvolaním sa na poradcu ruského prezidenta Jurija Ušakova.