LOZ: Veríme, že pri hlasovaní sa spojí opozícia a koalícia

V prípade neschválenia zákonov hrozí od 1. marca odchod 3000 lekárov z nemocníc, pripomína šéf odborárov Visolajský.
Lekárske odborové združenie (LOZ) vyzýva koaličných i opozičných poslancov, aby v utorok (4. 2.) v Národnej rade (NR) SR podporili návrh legislatívnych zmien v zdravotníctve, ktoré vyplývajú z dohody medzi LOZ a vládou. Šéf lekárskych odborárov Peter Visolajský zdôraznil, že prijatie zákonov je nevyhnutné pre zlepšenie slovenského zdravotníctva. Zároveň pripomenul, že v prípade neschválenia zákonov hrozí od 1. marca odchod 3000 lekárov z nemocníc, čo by viedlo ku kolapsu zdravotnej starostlivosti na Slovensku.
„Veríme, že v takej zásadnej téme, akou je ochrana zdravia a životov občanov, dokážeme nájsť konsenzus naprieč politickým spektrom. Choroba si nevyberá podľa straníckeho trička a zdravotná starostlivosť musí byť zabezpečená pre každého bez ohľadu na jeho politické presvedčenie. Prijatie týchto zákonov nie je o podpore vlády či opozície, ale o systémových zmenách, ktoré sú už dlho potrebné a neriešené,“ uviedol Visolajský.
Podotkol, že navrhnuté zákony prinesú pacientom chýbajúcich zdravotníkov, efektívnejšie financovanie, transparentnosť a úsporu zdrojov v nemocniciach. „V akýchkoľvek otázkach sme k dispozícii celej verejnosti, ale ponúkli sme diskusiu a osobné stretnutie aj všetkým parlamentným stranám,“ doplnil.
V utorok popoludní sa má začať 30. schôdza Národnej rady (NR) SR. Poslanci sa majú na nej venovať okrem iného aj zdravotníckemu zákonu súvisiacemu s dohodou s lekárskymi odborármi. Súbor legislatívnych úprav vo štvrtok (30. 1.) schválila vláda. Navrhuje ho prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní. Zmeny sa majú týkať valorizácie platov lekárov, zavedenia personálnych normatívov v nemocniciach či skrátenia pracovnej doby zamestnancov nemocníc. Prijatím zákonov lekárski odborári koncom minulého roka podmienili stiahnutie hromadných výpovedí.

Búrky po sebe zanechali škody, viaceré pivnice zatopilo
Hasiči stále pomáhajú odstraňovať škody po záplavách.

Pellegrini: Využime každý deň, aby sme zlepšili životné prostredie okolo nás
Každý nesie zodpovednosť za to, akú budúcnosť pripraví nasledujúcim generáciám. Pri príležitosti Dňa Zeme, ktorý pripadá na 22. apríla, to uviedol prezident SR Peter Pellegrini.

Ďalšie škodlivé šperky na trhu: Zistili v nich ťažké kovy
Šperky podľa inšpektorov obsahujú ťažké kovy, ktoré zvyšujú riziko rakoviny.

Premiér: Vláda by mohla požiadať SAV o analýzu vakcín proti ochoreniu COVID-19
Vláda by mohla požiadať Slovenskú akadémiu vied o vypracovanie kvantitatívnej analýzy na prítomnosť DNA a ďalších látok vo vybraných vzorkách vakcín proti ochoreniu COVID-19.

V niektorých okresoch hrozia povodne
Pre jeden okres platí výstraha druhého stupňa pred povodňami.